Podľa politológa Roberta Žanonyho z inštitútu Friedrich Ebert Stiftung je ohrozovanie strednej triedy neriešením krízy zo strany vlády ohrozovaním demokracie. Poukazuje pri tom na vývoj, ktorý si prežili v Nemecku pred nástupom Adolfa Hitlera. Vtedajšie výrazné ekonomické oslabovanie strednej triedy a správanie más z toho odvodené, považuje za jednu z príčin nástupu nacizmu. Preto by si podľa neho vládni politici mali veľmi dobre premyslieť, či v súčasnej kríze s vyhliadkami dlhodobej inflácie a energetickej chudoby ľuďom pomôžu.
„Sociálny prepad, reálny, pociťovaný alebo očakávaný a politická elita, nie veľmi schopná byť ľuďom oporou. Tento obraz Weimarskej republiky medzivojnového Nemecka v mnohom pripomína dnešok. Ak si niekto predstavuje, že nárast cien plynu a elektriny v stovkách eur mesačne je niečo, na čo Slovák zahundre a pôjde sa ďalej, je na veľkom omyle. Energetická chudoba, donedávna viac-menej okrajový fenomén, má všetky predpoklady byť sociálnou rozbuškou roku 2023,“ upozornil Žanony pre denník Pravda.
Ľudia majú veľký problém s výdavkami
Mnohé domácnosti sa musia pri tom na Slovensku v dnešnej dobe pasovať s veľkou dávkou neistoty. Tá súvisí najmä s možným príchodom nečakaných výdavkov, napríklad na energie. Ak by boli tieto výdavky v niekoľkých stovkách eur, obrovský počet domácností by sa mohol ocitnúť aj na ulici.
„1,4 mil. má problémy uhradiť nečakaný výdavok nad 373 eur. A vyhliadky nezlepšuje ani to, že inflácia vôbec nemusí byť krátkodobá, ale môže byť štrukturálna a dlhodobá, pretože geopolitické napätie a ekonomické vojny s ním spojené nás budú sprevádzať prinajmenšom najbližšie desaťročie,“ upozornil politológ.
Vláda vyzýva ľudí k odolnosti
Za zmienku stojí aj fakt, že vláda namiesto efektívnych opatrení zvolila žiadanie ľudí o odolnosť. To by však fungovalo len vtedy, keby ľudia za vládou stáli a verili jej projektu. Opak je však, aspoň na základe prieskumov, pravdou – väčšina Slovenska si želá, aby vláda Eduarda Hegera (OĽANO) a koalícia OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí bola čo najskôr minulosťou.
Mohlo by vás zaujímať:
„Apely na odolnosť a výdrž ľudí – krv, pot a slzy – fungujú len vtedy, keď je u publika aspoň ako-tak rozšírené presvedčenie, že sme v tom spolu, na jednej lodi a ťaháme za jeden povraz,“ upozorňuje.
Rastie bohatstvo bohatých, stredná trieda a chudobní strácajú
Vytrácanie sa strednej triedy je pri tom zrejmé hneď z niekoľkých relevantných ekonomických štúdií. Odborník však nevidí problém len v kríze, ale aj v zle nastavených ekonomických systémoch.
„Príjmové a majetkové nerovnosti, podľa prakticky všetkých renomovaných medzinárodných inštitúcií hodné znižovania, rastú závratným tempom, a to nielen vďaka trojpilieru bohatstva v 21. storočí (financie, technológie, marketing), ale aj vďaka deravým daňovým režimom,“ konštatuje Žanony s dodatkom, že stredná trieda je definitívne pre udržanie demokracie nenahraditeľná, čo by si mali politici čo najskôr uvedomiť. „V stávke je dnes nielen stredná trieda, ktorá je pre udržateľnosť demokracie nenahraditeľná. V stávke je udržanie spoločnosti aspoň ako-tak pokope. Jeden povraz sa, obrazne povedané, kráti každým dňom,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politológ varuje Matoviča a spol.: Ľudia nemajú na výdavky a je ohrozená demokracia!