eReport.sk
matovic_heger
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

Politológ Štefančík v polčase vlády: Heger je stále ako keby pravou rukou Matoviča!

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že dva roky súčasnej vlády ukázali nepripravenosť vládnej koalície na samotné vládnutie, konflikty, rozpory, možný koniec, alebo po výmene na premiérskom poste aj čiastočné upokojenie, stabilitu a ústup konfliktov do úzadia. Lídri vládnych strán podľa neho pôsobili, ako keby s odchodom lídra Smeru-SD Robertom Ficom nepočítali.

„Tieto vládne strany ako keby vôbec neboli pripravené na tú alternatívu, že Robert Fico so svojim Smerom-sociálnou demokraciou jedného dňa skutočne odídu do opozície a oni budú tí, ktorí preberú zodpovednosť a budú musieť riešiť veci, ktoré sú okrem iného spojené aj s pandémiou,“ povedal Štefančík pre spravodajskú televíziu TA3.

Rozviazané, či zviazané ruky polície?

Otázkou posledných mesiacov je aj to, či vláda skutočne rozviazala ruky polícii, alebo či ich, naopak, ešte viac zviazala. Vládni a opoziční voliči by na túto otázku odpovedali s najväčšou pravdepodobnosťou diametrálne odlišne. Každopádne, Štefančík tvrdí, že ak má polícia rozviazané ruky, zásluhy za jej prácu by si vláda vo veľkom privlastňovať nemala. „Neznamená to automaticky, že jej môžeme pripisovať všetky tie úspechy, ktoré za sebou slušní a poctiví policajti majú,“ vyjadril sa.

Okrem toho stále platí, že drvivá väčšina z tých, na ktorých vláda ukazovala prstom, stále nie je odsúdená. „To, že vláda rozviazala ruky polícii neznamená, že všetci tí obvinení, ktorí sa možnože aj na chvíľu dostali do väzby, budú skutočne odsúdení a samozrejme až súdna zložka moci určí definitívne, či títo ľudia sú vinní, alebo vinní nie sú,“ tvrdí Štefančík.

Konflikty za Matoviča, upokojenie za Hegera

Politológ pozitívnejšie hodnotí periódu vlády, v ktorej bol jej predsedom už Eduard Heger (OĽANO). Éru premiérovania Igora Matoviča (OĽANO) označuje za obdobie rozporov, konfliktov a pýtania sa, kedy to celé skončí.

Na druhej strane, po Hegerovom nástupe prišlo vraj upokojenie, stabilnejšie prostredie, ústup konfliktov do pozadia. Stále však podľa Štefančíka platí, že aj keď konflikty nie sú už dominantné, nevymizli. Za ukľudnenie môže vraj aj to, že tak ako Matovič, aj minister hospodárstva Richard Sulík si uvedomuje, že koniec vlády by nepriniesol zmenu, ktorá by sa im pozdávala. „Sú si vedomí toho, že keď sa táto vláda rozpadne, určite nepríde alternatíva, ktorú by prijali,“ dodal Štefančík.

Je Heger stále len Matovičovou pravou rukou?

Politológ relatívne prekvapivo označil Hegera za pravú ruku Matoviča aj napriek tomu, že v rámci vlády je Matovič Hegerovým podriadeným: „Eduard Heger od začiatku robí ako keby pravú ruku Igora Matoviča, aj keď si vymenili pozície, tak Heger robí pravdepodobne to, na čom sa dohodli a nevytŕča moc z radu.“

Na prognózy podľa Štefančíka nie je v tomto premenlivom období priestor, no aj napriek tomu jednu urobil. „Čo bude o dva roky, skutočne netuším, ale ak by sme predsa hovorili o prognózach, tak urobím jednu jedinú. Viem si predstaviť, že táto vláda dokáže dovládnuť do konca volebného obdobia,“ uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.
  2. Radoslav Štefančík počas slávnostne inaugurácie za dekana Ekonomickej univerzity v Bratislave v marci 2015.

Zdroj: ta3.com


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Štefančík v polčase vlády: Heger je stále ako keby pravou rukou Matoviča!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre