eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Politológovia hodnotia Čaputovej dva roky v paláci: Tvrdé slová, ale aj chvála!

Dva roky hlavou štátu! Je to 24 mesiacov, čo Andreja Kisku na čele prezidentského paláca vystriedala nová posila. Zuzana Čaputová (47) môže otvárať šampanské, dnes totiž oslavuje dva roky v úrade a treba jej nechať, že v čase zúriacej korona krízy či hašteriacej vlády to nemala práve najľahšie. EReport vyspovedal trojicu politológov, ktorí zhodnotili Čaputovej pôsobenie v paláci. Ak si myslíte, že sa odborníci jednoznačne zhodli, ako sa prezidentka popasovala s napätou situáciou, ste na omyle. V slovnom vysvedčení politológov zaznievajú silné slová ako „zlyhanie“, ale na druhej strane aj poriadna chvála.

Zápas s ochorením Covid – 19, tri vlády, traja premiéri a neustále škriepky politikov. Zuzana Čaputová sa za dva roky v prezidentskom paláci nenudila. Ako zvládla dôležitý džob podľa politológov?

Tvrdé slová: Zlyhanie!

Podľa politického analytika Jána Baránka hlave štátu komplikovala výkon funkcie práve korona obdobie. „Boli tam určité náznaky aktivity pred prvým celoplošným testovaním, no to bolo tak všetko,“ povedal na úvod Baránek. Odborníkovi ale pri jej aktivitách chýbal určitý apel na exekutívu ohľadom pomoci pre podnikateľské prostredie v čase korony. „Malo to byť častejšie a výraznejšie. Pomaly nám tu zaniká stredná trieda. Mala konať aspoň v tej rovine, v ktorej mohla,“ myslí si Baránek.

Podľa politického analytika sa prezidentka zle popasovala aj s iniciatívou hlavného hygienika Jána Mikasa. Ten v súvislosti s pandémiou Covidu – 19 prišiel s viacerými vyhláškami. V súvislosti s nimi podal podnet na ústavný súd aj čerstvý generálny prokurátor Maroš Žilinka a chcel preveriť ich ústavnosť.

„Taktiež mala určite vyžadovať dodržiavanie ústavy pri vyhláškach hlavného hygienika. Vtedy sa mala ozvať,“ poznamenal Baránek. „Zlyhala pri obhajobe právneho štátu, ale aj pri obhajobe práv a nárokov skupín obyvateľstva, ktorým štát zakázal podnikať a dostatočne a rýchlo ich neodškodnil. Takže jej činnosť doteraz by som jedným slovom pomenoval zlyhanie,“ udrel do hlavy štátu analytik.

Viac FOTO Čaputovej z jej dvojročnej prezidentskej púte nájdete v GALÉRII

Foto: tasr

Vie sa ozvať!

Politológ Radoslav Štefančík pozitívne hodnotí fakt, že Čaputová nevyšla ako členka zo žiadnej strany a môže tak opozícii a aj koalícii nastavovať zrkadlo. „Na začiatku sa trochu ťažšie rozbiehala, mala tam niekoľko drobných kiksov, ale v poslednom období nemožno nájsť moment, za ktorý by sme ju mohli kritizovať. Nemieša sa zbytočne do politických zápasov, ale keď je to potrebné, vie sa ozvať a dať najavo svoju autoritu,“ pochválil Čaputovú Štefančík.

Zároveň odborník zaspomínal na už kultovú postavičku z prezidentského paláca. „Zatiaľ, čo pri Ivanovi Gašparovičovi sme sa často pýtali, načo vlastne máme na Slovensku funkciu prezidenta, Zuzana Čaputová ukazuje, prečo je v niektorých momentoch hlava štátu tak potrebná,“ podčiarkol.

Neklesá jej popularita

Do tretice „oznámkoval“ Čaputovej prezidentskú prax aj politológ a rektor Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáš Koziak. Ten si taktiež prezidentkine šéfovanie palácu skôr pochvaľuje. „Hodnotenie je určite pozitívne. Pani prezidentka neurobila žiadny prešľap, čo sa týka svojich právomocí a neurobila ani žiadny prešľap, čo sa týka politického počínania, ktorý by sme mohli hodnotiť negatívne,“ uviedol Koziak.

Je treba povedať, že aj v kontexte vládnej krízy, ale aj v kontexte sporu s bývalým premiérom, treba povedať, že jej počínanie nakoniec bolo dobré. Najlepšiu vizitku jej dali samotní občania, pretože jej preferencie zostali rovnaké, a pričom preferencie Igora Matoviča sa dramaticky prepadli,“ podčiarkol. Práve Čaputová vedie pravidelne v prieskumoch dôveryhodnosti politikov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológovia hodnotia Čaputovej dva roky v paláci: Tvrdé slová, ale aj chvála!