eReport.sk
Robert Fico, foto: tasr

POLITOLÓG TVRDO O FICOVI: Smeje sa z ľudí! Toto je dôvod jeho krokov

Užíva si to! Šéfa Smeru úloha opozičného poslanca zrejme baví. Kde sa dá, vidíme Roberta Fica, ako rozohnene kritizuje predstaviteľov súčasnej vlády. Inak to nebolo ani dnes počas parlamentného odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca. Fico sľuboval, že prednesie utajovanú správu Slovenskej tajnej služby, no nakoniec tak neurobil. Ako si vysvetliť podobné úskoky a kroky bývalého premiéra? Odpoveď na túto otázku eReportu pomohol nájsť politológ Radoslav Štefančík.

Počas odvolávania Fico opäť oprášil svoje rétorické schopnosti a počas rozpravy vláde nič nedaroval. Dôvodom odvolávania mali byť aj podozrenia z ministrovej minulosti, na ktoré Smer s pravidelnou kadenciou upozorňuje.

Tajná správa

Fico plánoval počas mimoriadne schôdze predniesť aj utajovanú správu Slovenskej informačnej služby, ktorá mala pojednávať o manipulovaní s výpoveďami, v niektorých ostrosledovaných kauzách. Raz ju už na neverejnej schôdzi čítal aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Ten Fica ale upozornil, že správa je v utajovanom režime a schôdza by musela v čase čítania prebiehať neverejne. Na to Fico reagoval, že ako môže byť niečo tajné, keď už to bolo zverejnené na internete.

„Tvárime sa ako takí debili, všetci to čítajú, všetci vedia, že sa niečo vážne deje v tomto štáte a keď to treba ľuďom povedať tak ideme urobiť neverejnú schôdzu,” povedal Fico s tým, že všetko to čo sa objavilo na internete je totožné s tým, čo im čítal Kollár v parlamente. Nakoniec však zo správy nečítal. Pokračoval však v čítaní odôvodnenia návrhu na odvolanie Mikulca. Hovoril o manipulácii výpovedí kajúcnikov a ovplyvňovania vyšetrovania viacerých káuz. Mikulec v tom podľa neho zohráva aktívnu úlohu a zlyháva pri ochrane poriadku a bezpečnosti krajiny.

Vysmeje sa ľuďom do tváre?

Ako si teda vysvetliť, že Fico nakoniec tajný spis v parlamente neprečítal? Išlo len o Kollárove pokarhanie? Vari sa… „Nezľakol sa. Celé to odvolávanie je len o tom, aby bol Robert Fico stredobodom pozornosti. Fico má za sebou množstvo rôznych rozhodnutí, ktoré urobil len a výlučne pre to, aby mobilizoval voličov,“ myslí si politológ Štefančík.

Fico napríklad nedávno stál aj za zvláštnou iniciatívou. Ten totiž prišiel s procedurálnym návrhom, ktorý odklepli aj poslanci, aby sa schôdze v národnej rade zúčastnil väzobne stíhaný exšéf SIS Vladimír Pčolinský. Iniciatíva nakoniec vyfučala do prázdna, no spočiatku vyvolala poriadny rozruch.

A čo sa stane podľa odborníka, keď šéf Smeru zmobilizuje voličov? „Keď sa mu to podarí, smeje sa z ľudí, ktorí mu naletia,“ dodal ostro.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

POLITOLÓG TVRDO O FICOVI: Smeje sa z ľudí! Toto je dôvod jeho krokov

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre