eReport.sk
Igor Matovič, foto:tasr

Politológ Michelko analyzuje Matoviča: Týmto chce ponížiť teflónového a splachovacieho Sulíka!


Známy politológ Roman Michelko si myslí, že základnou motiváciou ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) pre tvrdé presadzovanie svojich opatrení slúži ministrovi na dva základné ciele – prekryť zlyhania vlády a ponížiť svojho koaličného partnera v podobe SaS a jej predsedu Richarda Sulíka. Takéto vládne podrazy však podľa politológa môžu viesť k naštartovaniu kolotoča odvolávaní ministrov a to od ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), cez ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO), až po samotného Matoviča.

„Ak by sme sa mali pokúsiť pochopiť konanie Matoviča – viem pre normálneho človeka, je to niečo nemožné – museli by sme si uvedomiť, že jeho konanie je určované dvoma motiváciami.

Tá prvá je snaha prekryť svoje fatálne a systematické zlyhávanie, niečím veľkým. No a to niečo veľké je masívna podpora rodín. Je to jeho utkvelá predstava a hlúpo a naivne si myslí, že keď to dá na Orbána, alebo Kaczynského tak všetky jeho poklesky budú zabudnuté a odpustené. Samozrejme nič také nenastane, ale nechajme ho v tom. Druhá línia jeho úvah je o tom, ako ešte viac uraziť, ponížiť a naštvať Sulíka,“ rozvíja svoje myšlienky Michelko na sociálnej sieti.

„Sulík sa nenechá vyštvať z vlády“

V súvislosti so Sulíkom sa v odbornej verejnosti čoraz viac hovorí o absencii emócií a o tom, že si Sulík od Matoviča nechá toho na svoju osobu povedať viac, ako by bolo zdravé. „Sulík je teflónový a splachovací a za nijakých okolnosti sa nenechá vyštvať z vlády. Aspoň navonok prezentovaná absencia akýchkoľvek pocitov znamená len to, že nikdy a za žiadnych okolností sám z koalície neodíde,“ tvrdí politológ.

Foto: fb/romanmichelko

Práve pre Sulíkovu tendenciu zostať v koalícii za všetkých okolností podľa odborníka spôsobí to, že vláda sa v skutočnosti nerozpadne, aj keď bude jej existencia visieť vyslovene na vlásku: „Kalkulácia časti opozície, že po prípadnom rozpade koalície by nasledovali predčasné voľby je mylná. Strata jednoduchej parlamentnej väčšiny nemusí znamenať pád vlády, len jej paralýzu.“

Kolotoč odvolávaní ministrov

Pokiaľ však Matovičovi jeho tzv. protiinflačný balíček neprejde a to na základe aktivít strany SaS, ministerky Kolíkovej, alebo prezidentky SR Zuzany Čaputovej, môže predĺžiť a vážne prehĺbiť neustálu vládnu krízu.

„Je takmer isté, že takzvaný protiinflačný de facto však prorodinný balík prezidentka vetuje.

V poriadku Matovič 76 poslancov naškrabe. Potom nastane veľká chvíľa Márie Kolíkovej a pošlem to na ústavný súd a potom sa budú dodať veci. Je však možné, že prezidentka sa zachová klasicky teda alibistický, ako sa zachovala pri trinástych dôchodkoch. Teda zákon podpíše, ale vzápätí ho pošle na Ústavný súd. Uľahčí tak svojej kamarátke Kolíkovej prácu. Čo môže teda nasledovať ? Ako sa môže Igor pomstiť ? Už dnes viem, že uvažuje o tom, že ak bude parlament odvolávať Kolíkovu, podporí tajné hlasovanie,“ konštatuje politológ.

Bude vás zaujímať:

 1. Igorove kvalifikácie
 2. Matovič je najväčšou hrozbou pre demokraciu
 3. Juraj Droba
 4. Michal Šimečka
 5. Na kombosnímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf SaS Richard Sulík.
 6. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
 7. Za slušné Slovensko
 8. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD)
 9. Na snímke z videa Erik Kaliňák informuje o odmenách na ministerstvách.
 10. Toto nie je biznis!
 11. Matovič kritizuje Sulíka

Reakcia zbytku koalície by však mohla byť fatálna aj pre Matoviča. „No a ako odpovie Sulík ? Urobí to isté napríklad pri Mikulcovi a časom na to môže doplatiť aj on osobne, odvolaním z postu ministra financií. Spustí sa teda sebazničujúci kolotoč vzájomných odvolávaní, pri ktorom je Veroničkine pexeso naozaj len detská hra . Zdá sa že nateraz to Igor celkom nedomyslel, ale však u neho nič nové,“ uzavrel Michelko.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Michelko analyzuje Matoviča: Týmto chce ponížiť teflónového a splachovacieho Sulíka!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne