eReport.sk
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim. Foto: auschwitz.org

Počas jednej noci zomrelo rukou nacistov až 3-tisíc rómskych mužov, žien a detí. Svet o tom vie málo


Takmer 3000 Rómov bolo zavraždených len v priebehu jednej noci. Svet si dnes pripomína udalosti z 2. na 3. augusta, kedy nacisti popravili v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau toto neuveriteľné množstvo rómskych mužov, žien a detí. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny ich zahynulo spolu so Sintiami až okolo pol milióna. Celkový počet rómskych obetí holokaustu na Slovensku sa odhaduje približne na 1000. Na pamätný deň obetí rómskeho holokaustu reagujú aj naši politici. Prinášame vám ich vyjadrenia.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke zľava Vladimír Špánik a Ondrej Dostál.
  2. Uzavrel kartelovú dohodu?
  3. Eduard Heger
  4. Novodobý Mesiáš
  5. Šéf strany Fidesz a maďarský premiér Viktor Orbán.

Prezidentka: Aby sa história neopakovala

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Treba pochopiť, čo znamenajú nenávisť, ponižovanie a diskriminácia pre ľudí a ich rodiny, ktorí ich zažívajú, aby sa história neopakovala. Uviedla na sociálnej sieti prezidenta Zuzana Čaputová.

O rómskom holokauste sa podľa nej hovorí, že je nepoznaný a málo zdokumentovaný. „O to cennejšie je zachovať spomienky ľudí, ktorých predkovia zažili rómsky holokaust a podávajú svedectvo o neľudských činoch,“ podotkla. Poukázala tiež na svoje stretnutie s Adelou Makovou z Badína. „Mala len rok, keď gardisti zabili jej otca partizána. Rozprávala mi aj, ako Rómov na sklonku vojny gardisti chytali na uliciach a popravovali v Kremničke. Ako po zavraždených ostali siroty,“ priblížila.

Premiér: Rómovia dodnes čelia predsudkom

Premiér Eduard Heger. Foto: tasr

Pre etnický pôvod nemôže byť nikto diskriminovaný a postavený do role menejcenného. Pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu to na sociálnej sieti uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO). 

„Aj Rómovia ako mnohé iné menšiny čelia predsudkom. Mnohokrát sú vopred odsúdení na neúspech a odstavení v spoločnosti na vedľajšiu koľaj. Nesmieme sa s tým zmieriť,“ skonštatoval. Holokaust podľa neho patrí k najdesivejším udalostiam ľudských dejín. „Pripomeňme si tieto hrôzy aj preto, aby sme nestrácali schopnosť rozoznávať pomýlené a často zamaskované rasové ideológie, ktoré dnes šíria extrémisti všetkého druhu,“ upozornil.

Milanová: Hľadajme, čo nás spája

Ministerka kultúry Natália Milanová. Foto: tasr

Úlohou spoločnosti musí byť odmietnutie akejkoľvek neznášanlivosti z dôvodov rasovej, etnickej, náboženskej či sexuálnej odlišnosti, podnecujúcej násilie medzi ľuďmi. Zdôraznilo to Ministerstvo kultúry pod vedením Natálie Milanovej. „Naopak, naším cieľom musí byť snaha o vytvorenie súdržnosti, porozumenia a hľadanie toho, čo nás spája, nie rozdeľuje,“ zdôraznil rezort.

Korčok: Táto tragédia bola dlho ignorovaná

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na rokovaní C5. Foto: tasr/ap

Tragédia rómskeho holokaustu bola v slovenskej spoločnosti dlho zabudnutá a ignorovaná, dôsledkom čoho čelia rómske komunity ešte aj v súčasnosti predsudkom a diskriminácii. Upozornil na to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). V tejto súvislosti zdôraznil, že práve pripomínanie si tragických udalostí je nevyhnutné na poučenie sa z histórie.

„Pri tejto príležitosti vzdávam úctu všetkým Rómom, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny, a taktiež oceňujem ich aktívne zapojenie sa do protifašistického odboja, ako aj účasť v Slovenskom národnom povstaní,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. Pripomenul, že témou rómskeho holokaustu sa zaoberá Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu. „Slovensko je jej dlhoročným aktívnym členom a aktívne pristupuje k medzinárodnej spolupráci v oblasti vzdelávania, zachovania pamiatky a výskumu genocídy Rómov počas holokaustu,“ dodal Korčok.

Zdroj: tasr


      

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Počas jednej noci zomrelo rukou nacistov až 3-tisíc rómskych mužov, žien a detí. Svet o tom vie málo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: