eReport.sk
Vstupná brána do koncentračného tábora Buchenwald. Foto: cs.wikipedia.org

Neuveriteľné! Vandali vyťali pamätné stromy obetí holokaustu v Buchenwalde


Pamätník nacistického koncentračného tábora Buchenwald v stredu na sociálnej sieti oznámil, že sedem stromov, zasadených neďaleko jeho areálu na pamiatku obetí holokaustu, bolo cielene vyrúbaných. Kto je za tento skutok zodpovedný, nie je zatiaľ známe.

Nadácia Buchenwald, ktorá pamätník prevádzkuje, na Twitteri uviedla, že stromy niekto vyťal zrejme v utorok. Jej predstavitelia zverejnili aj fotografie stromov odseknutých v polovici kmeňa. Konštatovali, že sú „šokovaní“ z úmyselného útoku na pamiatku obetí. Vandalský čin nahlásili polícii.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Uzavrel kartelovú dohodu?
  2. Na archívnej snímke z 1. mája 1933 nemecký prezident Paul von Hindenburg a Adolf Hitler sedia v aute počas osláv Dňa práce v Berlíne. Samospráva nemeckej metropoly Berlín odobrala vo štvrtok 27. februára 2020 titul èestného obèana niekdajšiemu ríšskemu prezidentovi Paulovi von Hindenburgovi vzh¾adom na úlohu, ktorú zohrával v èase nástupu nacistického diktátora Adolfa Hitlera k moci. FOTO TASR/AP FILE - In this May 1, 1933 file photo German President Paul von Hindenburg, left, and Adolf Hitler, right, sit in a car during a labor day celebration in Berlin. The Berlin state government on Thursday struck the Prussian aristocrat Paul von Hindenburg off of its honorary citizen list, citing his act as president in 1933 of appointing Hitler as chancellor, the dpa news agency reported. Hindenburg was elected president in 1925 and served in that role until his death in 1934. (AP Photo)
  3. 999 žien zo Slovenska. Na ilustračne snímke nápis nad bránou koncentračného tábora Osvienčim.
  4. Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (na snímke)
  5. Peter Weiss
  6. Podľa Lavrova Zelenský zlyháva

Jeden z vyrúbaných stromov, ktoré boli vysadené v rámci projektu „1000 bukov“, bol venovaný pamiatke detí zabitých v Buchenwalde; zvyšné pripomínali šesť väzňov tohto tábora, uviedol hovorca nadácie Rikola-Gunnar Lüttgenau. Dodal, že k poškodeniu stromov došlo aj v minulosti, keď bolo treba vymeniť niektoré sadenice. Okrem toho páchatelia už viackrát poškodili pamätné či informačné tabule a nasprejovali tam hákové kríže, píše magazín Der Spiegel.

Pamätná nadácia Buchenwald zverejnila fotky zničených stromov na svojej oficiálnej stránke múzea. Foto: https://www.buchenwald.de/

Zomreli tam desaťtisíce ľudí

Vyrúbané stromy sa nachádzali na trase železnice, ktorou nacisti do Buchenwaldu zvážali ľudí z celej Európy. Koncentračný tábor Buchenwald založili nacisti v roku 1937. Nachádzal sa len niekoľko kilometrov od mesta Weimar v spolkovej krajine Durínsko. Počas druhej svetovej vojny zomrelo v Buchenwalde a v satelitnom tábore Mittelbau-Dora viac ako 56.000 z 280.000 zadržiavaných mužov, žien a detí. Buď ich zabili nacisti, alebo podľahli chorobám, chladu či hladu. Medzi obeťami boli tisíce židov, ale aj Rómovia a Sintovia, politickí odporcovia nacistov, homosexuáli či sovietski vojnoví zajatci. Americké jednotky oslobodili Buchenwald 11. apríla 1945.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Neuveriteľné! Vandali vyťali pamätné stromy obetí holokaustu v Buchenwalde

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: