eReport.sk
Tino Chrupalla (AfD) Foto: fb/tinoafd

Totalita?! Nemeckému politikovi Chrupallovi zablokovala banka účet. On tvrdí, že za jeho názory!

Po Nigelovi Farageovi je tu ďalšia obeť! Nemeckému politikovi (AfD) zablokovala nemecká Poštová banka účet. On tvrdí, že dôvodom sú jeho názory na Ukrajinu a protiruské sankcie. Hovorca banky to ani nepoprel! Mimochodom, o zrušenom účte Faragea písal aj eReport, konkrétne ešte v júli.

Šikana za názory a bránenie slobode prejavu

Informácie priniesli rôzne portály, napríklad Breitbart, Europeanconservative či agentúra tass. Tino Chrupalla vedie konzervatívnu stranu vyhraňujúcu sa voči globalistom „Alternative für Deutschland“ (AfD). Politik sa netají svojim názormi na Ukrajinu či proti-ruské sankcie. Medzi jeho výroky patria aj tieto: „Nemecká vláda musí zrušiť všetky proti-ruské sankcie a prestať dodávať zbrane Kyjevu. Vláda musí upustiť od jednostranného zamerania svojej politiky na USA. Vy svojím jednostranným zameraním sa na USA vediete nemeckú ekonomiku do záhuby. Vidíme to každý deň,“ povedal. Prípadne: „Vzdajte sa svojej politiky sankcií a prestaňte dodávať zbrane Ukrajine. Pomôžte vyriešiť konflikt v Európe cestou rokovaní.“

Najnovšie si Chrupalla zavaril, keď pred pár dňami v televíznom programe venovanom dedičstvu komunistického východného Nemecka povedal, že on a iní východní Nemci zažívajú „déjà vu“ pokiaľ ide o šikanovanie a slobodu prejavu. „Už nemôžete povedať, čo si myslíte,“ povedal. Podľa Chrupallu ide o komunistické represálie voči slobode prejavu a tie sa „vracajú do súčasnej politiky“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nastal Ficov čas
  2. Vzdali sme sa mieru?

Deutsche Bank úraduje

Banka Chrupallovi bez udania dôvodu následne zrušila účet. Politik povedal, že Postbank (Poštová banka), divízia veľkej finančnej inštitúcie Deutsche Bank, zrušila jeho účet, pretože je členom AfD. „V piatok mi Poštová banka zrušila účet, pretože som členom AfD,“ povedal Chrupalla a dodal, že to nielen svedčí o tom, ako je AfD „vylučovaná a marginalizovaná“ zo spoločnosti, ale aj tom, že ľudia už nemôžu slobodne vyjadrovať svoje názory.

Postbank vlastní Deutsche Bank, jedna z najväčších svetových bánk. AfD je pravicová politická strana, ktorá rieši témy ako sú masová migrácia , Európska únia a zlyhania starého politického establishmentu. Kritici AfD tvrdia, že strana je rasistická mali by ju zakázať ako protiústavnú. (Breitbart)

Denník Die Welt žiadal od banky odpovede. Hovorca Postbank sa odvolal na bankové tajomstvo. Povedal, že banka sa nevyjadruje ku konkrétnym vzťahom so zákazníkmi. Hovorca však zároveň poznamenal, že „nemožno odmietnuť možnosť zrušiť účet z dôvodu politickej príslušnosti“. Dodal, že „vo všeobecnosti majú obe zúčastnené strany možnosť zrušiť účet bez udania dôvodu“.

Chrupalla nie je prvý

Za zmienku stojí, že aj iným členom AfD už banky v minulosti zrušili účty. V roku 2020 bankový gigant ING zrušil účty iného člena. Ide o oblastného riaditeľa AfD, Björna Höckeho a jeho manželku. V liste od banky o odstúpení od zmluvy, ktorý Höcke zverejnil, nebol uvedený konkrétny dôvod zrušenia. Inštitúcia iba odkázala na všeobecné podmienky. 

Dva roky predtým, bez predchádzajúceho upozornenia, Deutsche Bank zrušila bankový účet poslancovi za AfD Nicolausovi Festovi. Fest potom povedal, že keď sa pýtal na dôvody, povedali mu, že mu „nič nepovedia“.

Aj Nigel Farage už má skúsenosti…

Nemeckí politici nie sú jediní, ktorí sa stali obeťou takýchto praktík. Prvou známou obeťou cenzorov bol „brexitista“ Nigel Farage. Jemu tiež zrušila banka účet pre jeho politické názory. Pôvodne banka tvrdila, že Farage nehovorí pravdu a že jeho účty zrušili z obchodných dôvodov ktoré nemajú nič spoločné s politikou. Aktivista sa však dostal k interným dokumentom a tie bezpochyby ukázali, že mu banka skutočne odobrala prístup k bankovému účtu z čisto politických dôvodov.

Dôsledky tejto epizódy boli v Británii obrovské. Vysokých predstaviteľov jednej z najväčších britských bánk škandál zničil a vláda Spojeného kráľovstva zaviedla nové pravidlá. Tie majú v budúcnosti zabrániť diskriminácii jednotlivcov bankami za ich politické a iné názory.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Totalita?! Nemeckému politikovi Chrupallovi zablokovala banka účet. On tvrdí, že za jeho názory!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php