„Privatizácia staroby pokračuje,“ tvrdí politológ a expert na samosprávu Michal Kaliňák, ktorý je jedným z kandidátov na prešovského župana. Verejne tak kritizuje kroky štátu v oblasti zariadení pre seniorov. Tie súkromné sú podľa neho podporované nad rámec a to absolútne bez dohody s komunálnymi politikmi, resp. so samosprávami. Samosprávy sú podľa neho aj na základe tohto prípadu zneužívané ako bankomat.
Mohlo by vás zaujímať:
„Najskôr parlament schválil povinnosť platitť 100 eur za seniora mesačne v súkromnom zariadení, hoci si to samospráva neobjednala. Teraz štát posunie 500 eur zamestnancom súkromnych sociálnych zariadení, ale samosprávy si musia poradiť. Je to tlačenie samospráv ako najväšieho zriadovateľa zariadení sociálnych služieb k priepasti. Takto sa otvorí trh a sprivatizuje staroba. K tomu ešte drzosť tých, čo tomu asistovali, že idú do jesenných volieb. Veď podpálili a ešte sa budú tváriť ako hasiči,“ poskytol svoje kritické vyjadrenie Kaliňák na sociálnej sieti.
Zasiahla vláda a parlament nad rámec kompetencii?
Kaliňák ďalej upozorňuje, že takéto vládne a parlamentné opatrenia by úplne nemuseli byť v poriadku s príslušnými zákonnými pravidlami, konkrétne s rozdelením kompetencií medzi štát a samosprávu. „Automatická faktúra pre súkromné zariadenia sociálnych služieb zasahuje do výlučnej kompetencie zastupiteľstva. Samosprávy majú nájsť na každého zamestnanca 500 eur, pričom si štát prilepší na odvodoch 265 eur,“ pokračuje v popise bizarnej situácie Kaliňák s dodatkom, že „komunál je naďalej bankomat, ktorý platí cudzie sľuby.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Plánuje vláda pustiť seniorov do rúk podnikateľov? Privatizácia staroby pokračuje, tvrdí Kaliňák