tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Chce byť opäť županom. Rastislav Trnka počas tlačovky na kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja v Košiciach 23. júna 2022.
Chce byť opäť županom. Rastislav Trnka počas tlačovky na kandidáta na predsedu Košického samosprávneho kraja v Košiciach 23. júna 2022. Foto: tasr

Nevídaný papalášizmus? Pre šéfa z košickej župy s rodinou poslali trnkovci do Viedne šoféra s autom!

„Spolu viac ako tisíc kilometrov absolvovalo služobné auto Košického samosprávneho kraja na ceste na viedenské letisko Schwechat a späť do Košíc. Služobný šofér kraja tam totiž prišiel vyzdvihnúť riaditeľa úradu župy Borisa Bilčaka s jeho rodinou, manželkou a deťmi, ktorí sa letecky vrátili z dovolenky,“ informoval v sobotu regionálny denník Korzár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Michal Kaliňák.
  2. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Portál spravodajského webu informáciu o neštandardnom využití služobného vozidla župy aj so šoférom informoval na základe anonymného emailu, ktorého súčasťou boli aj fotografie. Na nich je zachytený Bilčak a jeho rodina v letiskovej hale i na priľahlom parkovisku viedenského letiska. Na nich je vidieť aj to, ako vysokopostavenému funkcionárovi kraja, ktorému šéfuje župan Rastislav Trnka (nezávislý, avšak získal aj podporu strán: OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a Šanca.), pomáha zamestnanec kraja, presnejšie šofér.

Na „drahý taxík“ sa sťažovali sa „občania kraja“

„V utorok 16. 8. 2022 bolo zneužité vozidlo Škoda Superb s evidenčným číslom KE889II, ktoré patrí do vozového parku úradu Košického samosprávneho kraja a je určené na služobné účely. Túto jazdu urobilo skoro ráno s príjazdom na viedenské letisko Schwechat o 8:30 a s odchodom po deviatej,“ citoval Korzár z podnetu, pod ktorým boli podpísaní „občania kraja“, ktorí upozorňujú podľa Krozára na drahý taxík a papalášizmus pravej ruky župana Trnku.

Neplánovaná zmena pracovných povinností?

Regionálny denník priniesol v tejto súvislosti aj reakciu samotnej župy. Jej hovorca Michal Hudák na otázku, či šlo o súkromnú alebo služobnú jazdu a aký bol jej dôvod uviedol: „K použitiu služobného vozidla na prevoz z letiska na Úrad Košického samosprávneho kraja došlo kvôli neplánovanej zmene pracovných povinností, a teda došlo k skráteniu dovolenky. Z tohto dôvodu musel byť riaditeľ úradu v Košiciach skôr, než pôvodne predpokladal. Keďže išlo o predčasný návrat z dovolenky, spolucestujúcimi boli aj traja rodinní príslušníci.“ 

Prečo to chce riaditeľ odrazu platiť z vlastného?

Hudák situáciu vysvetľoval potrebou riešenia neodkladných záležitostí a nepretržitou pracovnou pohotovosťou riaditeľa úradu. Práve to bol podľa hovorcu dôvod, že auto so šoférom bolo výnimočne odsúhlasené a to v súlade s ich smernicou o prevádzkovom poriadku dopravy. 

Súčasťou reakcie hovorcu bolo aj ďalšie v podstate podozrivé vyhlásenie. Aj keď stovky kilometrov dlhá cesta bola riadne odsúhlasená Bilčak si ju uhradí z vlastného vrecka. „Keďže by bol pán riaditeľ nerád, ak by táto jeho cesta bola predmetom polemík médií alebo verejnosti z pohľadu súkromnej alebo služobnej povahy, dôjde k vysporiadaniu nákladov tejto cesty v najbližšom výplatnom termíne,“ uviedol Hudák. Sumu, ktorú riaditeľ zaplatí, však nevyčíslil.

Mimovládka hovorí o priznaní sa k papalášizmu

Ľuboš Kostelanský z mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, ktorého Korzár oslovil, vidí napriek snahe o vysvetlenie situácie zo strany župy, stále pochybnosti.

„Kraj hovorí o neodkladných pracovných záležitostiach, pre ktoré bolo nutné skrátiť dovolenku riaditeľa úradu a odviezť ho zo vzdialeného letiska na pracovisko. Takéto zdôvodnenie by bolo možné považovať za vysvetlenie neštandardnej situácie. Vysvetlenie však oslabuje to, že neodkladné pracovné záležitosti kraj bližšie nešpecifikoval. Riaditeľ navyše napokon služobnú cestu preplatí zo svojho, čo možno vnímať aj ako priznanie sa k papalášizmu. Tento pocit umocňuje fakt, že šéf úradu služobným autom necestoval sám, ale pribral aj vlastnú rodinu. V prípade niektorých organizácií to môže byť v rozpore s ich internými smernicami,“ konštatoval Kostelanský.

Podozrenia z korupcie na Trnkovej župe

Pripomíname, že Rastislav Trnka, pre ktorého je Bilčak pravou rukou, kandidoval v roku 2017 na košického župana ako nezávislý (predtým bol členom SDKÚ a Siete) a postupne získal podporu viacerých politických subjektov – OĽaNO, SaS, KDH a z menších strán to boli NOVA a Šanca. V súboji s bývalým košickým primátorom Richardom Rašim (Hlas-SD) bol outsiderom, no napokon ho tesne zdolal o necelých 900 hlasov.

Samotný Trnka vlani čelil kauze s obstarávaním teplomerov. „Košický samosprávny kraj ich nakúpil od Trnkovho známeho za dvojnásobnú cenu oproti banskobystrickému či nitrianskemu. Celkovo 205 kusov za takmer 180-tisíc eur,“ informoval v decembri 2021 Denník N. OĽANO, ktoré Trnku vo voľbách podporilo pri tejto kauze odkázalo:  „Je neakceptovateľné, aby župan takto klamal a kradol.“

Zdroj: kosice.korzar.sme.sk


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nevídaný papalášizmus? Pre šéfa z košickej župy s rodinou poslali trnkovci do Viedne šoféra s autom!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku