slovenská lyžiarka Petra Vlhová, foto:tasr

Petra Vlhová skončila na 14. mieste! Zlato z obráku získala Hectorová

AKTUALIZOVANÉ Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v pondelňajšom obrovskom slalome na ZOH v Pekingu štrnástu priečku. Za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou zaostala o 2,46 sekundy. Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová (+0,28) a tretia bola Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,72). Už v prvom kole nedokončila preteky obhajkyňa titulu Mikaela Shiffrinová z USA. Ďalšia slovenská reprezentantka Rebeka Jančová figurovala po úvodnej jazde na 48. priečke s 9-sekundovým mankom.

Dvadsaťšesťročná Vlhová otvorila úvodnú súťaž alpských lyžiarok na ZOH 2022 so štartovým číslom 1. Na zjazdovku „Ľadová rieka“ v horskom stredisku Jen-čching sa od prvých bránok vrhla so svojou typickou agresivitou, no na rytmicky postavenej trati mala menšie problémy na dvoch miestach. Musela korigovať smer a hoci opticky jej to až tak neuškodilo, časy niektorých súperiek ukázali, že do výsledkovej listiny prvého kola sa chyby premietli pomerne výrazne. Na priebežnej trinástej priečke zaostávala za vedúcou Hectorovou o 1,78 sekundy. Na druhej a tretej pozícii sa usadili Rakúšanka Katharina Truppeová (+0,30) a Brignoneová (+0,42). Rovnako rýchla ako Vlhová bola Rakúšanka Katharina Liensbergerová.

Omnoho lepšie než Slovenka využila možnosti trate Brignoneová, ale ani jej čistá jazda nestačila na Hectorovú. Výsledky v tejto sezóne Svetového pohára z nej robili najväčšiu adeptku na zlato, zvíťazila v troch zo šiestich súťaží a vedie aj hodnotenie disciplíny. Tieto predpoklady začala napĺňať aj na vrcholnom podujatí, keď dravou a zároveň bezchybnou jazdou odstavila väčšinu konkurencie. Ako-tak sa k nej priblížili iba Truppeová a Brignoneová, okrem nich mala menšie než sekundové manko už len Slovinka Meta Hrovatová na priebežnej štvrtej priečke. Veľkým rozčarovaním sa preteky skončili pre obhajkyňu zlata Shiffrinovú, ktorá už v najvrchnejšom úseku nezahranila, šmykla sa po boku a nezmestila sa do nasledujúcej bránky.