eReport.sk
Pápež František reční na 7. kongrese vodcov svetových a tradičných náboženstiev v kazašskom Nur-Sultane v stredu 14. septembra 2022. Foto: tas/ap

Pápež vyzval zastaviť výrobu zbraní. A pýta sa: Jemenu, Líbyi, Sýrii sa darí teraz lepšie než pred vojnami?

Pápež František vyzýva vo svojej novej knihe s názvom „Prosím ťa v mene Boha – Desať modlitieb za budúcnosť nádeje“ na „ukončenie krutého šialenstva vojny“. Vojna je podľa jeho slov „skutočným zlyhaním politiky“. Publikácia, z ktorej úryvok zverejnili v nedeľu noviny La Stampa, vyšla v talianskom vydavateľstve Piemme. TASR informuje na základe správy agentúry APA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  2. Na snímke zverejnej ruským ministerstvom obrany ruskí vojaci nabíjajú húfnicu Msta-B kalibru 152.4 mm na neuvedenej lokalite na Ukrajine 10. septembra 2022.
  3. Pápež František a bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa sa rozprávajú 3. novembra 2022 v Sachíre.
  4. Zničené auto neďaleko administratívnej budovy po ostreľovaní v Donecku na východe Ukrajiny 16. októbra 2022.
  5. Budú tak robiť kým Ukrajina nevyhrá
  6. Prezident PZ SR Štefan Hamran
  7. Miliardár Elon Musk.
  8. Líderka pravicovej politickej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová.
  9. Pápež František.
  10. Proukrajinský demonštranti pred ruskou ambasádou vo Varšave.

„Vojna na Ukrajine postavila svedomie miliónov ľudí v centre Západu pred holú realitu humanitárnej tragédie, ktorá existovala už nejaký čas a hrôzy vojny nám ukázala pred očami,“ píše pápež vo svojej knihe.

„Barbarstvo vojny (tu) nemá nijaké miesto“

„Neexistuje žiaden dôvod, pre ktorý by bolo možné nejakú vojnu považovať za spravodlivú,“ zdôraznil. „Barbarstvo vojny (tu) nemá nijaké miesto,“ dodal s tým, že vojna nikdy nevyrieši problémy, ktoré chce prekonať. Položil si napríklad otázku, či sa azda Jemenu, Líbyi alebo Sýrii darí teraz lepšie než pred vypuknutím vojenských konfliktov.

Východiskom z vojen by mol byť dialóg, tvrdí pápež

Pápež František apeloval na lokálne, štátne a celosvetové úrady slovami, že od nich závisia iniciatívy, ktoré sa budú usilovať o zastavenie vojny. Vyzval ich preto, aby zastavili výrobu zbraní a medzinárodný obchod so zbraňami. Požaduje tiež demontáciu všetkých jadrových zbraní. V tejto súvislosti varoval, že „existencia jadrových zbraní ohrozuje prežitie ľudí na Zemi“.

Najvyšší pontifex naznačil, že riešením a východiskom z vojen by mohol byť „dialóg, rokovanie, počúvanie, diplomatická zručnosť, kreativita, ako aj predvídavá politika, ktorá dokáže vytvoriť systém koexistencie, ktorý nespočíva v moci zbraní alebo odstrašovania“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pápež vyzval zastaviť výrobu zbraní. A pýta sa: Jemenu, Líbyi, Sýrii sa darí teraz lepšie než pred vojnami?

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti