eReport.sk
Pápež František a bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa sa rozprávajú 3. novembra 2022 v Sachíre.
Pápež František a bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa sa rozprávajú 3. novembra 2022 v Sachíre. Foto: tasr/ap

FOTO Pápež pricestoval do Bahrajnu. Návštevu venuje podpore dialógu s moslimami

Pápež František vo štvrtok pricestoval do Bahrajnu na návštevu, ktorá je zameraná na podporu dialógu medzi kresťanmi a moslimami.

Podľa TASR o tom informovala agentúra AFP, ktorá súčasne pripomenula, že ide o prvú návštevu Františka v tomto ostrovnom štáte a jeho druhú cestu na Arabský polostrov, kam prvýkrát zavítal v roku 2019, keď navštívil Spojené arabské emiráty (SAE).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezident USA Joe Biden a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán počas privítania po príchode do saudskoarabskej Džiddy 15. júla 2022.
  2. Pápež František požehnáva z okna Apoštolského paláca počas nedeľňajšej modlitby Anjel pána na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne 30. októbra 2022.
  3. Na snímke v pozadí uprostred pápež František sa prihovára počas posledného dňa medzinárodnej mierovej konferencie "Cry for peace", ktorú organizuje Komunita svätého Egídia pred Koloseom v Ríme 25. októbra 2022.
  4. Na snímke v pozadí uprostred pápež František sa prihovára počas posledného dňa medzinárodnej mierovej konferencie "Cry for peace", ktorú organizuje Komunita svätého Egídia pred Koloseom v Ríme 25. októbra 2022.

V Bahrajne sa František stretne s kráľom Hamadom bin Ísá bin Salmánom Chalífom, odslúži omšu pod holým nebom a v modernej katedrále, ktorá bola otvorená len vlani, povedie modlitbu za mier.

František v spoločnosti bahrajnského kráľa. – Foto: tasr/ap

Podľa spravodajského webu Vatican News sú v pláne aj  stretnutia s mladými ľuďmi, miestnymi biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a pastoračnými pracovníkmi. Návrat do Ríma je naplánovaný na nedeľu.

Pápež v Bahrajne. – Foto: tasr/ap

V piatok František vystúpi na podujatí organizovanom Bahrajnským fórom pre dialóg, ktoré pod mottom Východ a Západ pre ľudské spolužitie organizuje moslimská rada starších so sídlom v SAE. Očakáva sa, že na tejto konferencii – konanej 3. a 4. novembra – sa zúčastní viac ako 200 náboženských vodcov z rôznych častí sveta.

Výzva k pápežovi smerovala od ľudskoprávnych aktivistov

V piatok sa uskutoční aj pápežovo súkromné stretnutie so šejkom Ahmadom Muhammadom at-Tajíbom, veľkým imámom prestížnej káhirskej mešity a univerzity al-Azhar, ktorá je hlavným akademicko-teologickým centrom sunnitského islamu. Obaja títo náboženskí vodcovia podpísali v roku 2019 deklaráciu o ľudskom bratstve pre pokoj vo svete.

AFP pripomenula, že František považuje ustanovenie kontaktov s moslimskými komunitami za jednu z priorít svojho pontifikátu, počas ktorého už navštívil veľké moslimské krajiny ako Egypt, Turecko a Irak, a naposledy v septembri aj Kazachstan.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni pred odletom z Ríma novinárom povedal, že nebude špekulovať o tom, či František v Bahrajne otvorí ako tému rozhovorov aj ľudské práva.

V dňoch, ktoré predchádzali Františkovmu odletu do Bahrajnu, ho viaceré medzinárodné skupiny na ochranu ľudských práv vyzvali, aby vystúpil proti údajnému zneužívaniu šiitských moslimov, aktivistov a opozičných predstaviteľov v Bahrajne, ktorý je prevažne sunnitskou monarchiou.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni pred odletom z Ríma novinárom povedal, že nebude špekulovať o tom, či František v Bahrajne otvorí ako tému rozhovorov aj ľudské práva. Bruni však súčasne pripomenul, že pápežov názor na náboženskú slobodu a slobodu je „jasný a známy“.

„Mám bolesti a nemôžem sa pohybovať po lietadle“

Tlačové agentúry si všimli, že 85-ročného pápeža, ktorý trpí opakujúcimi sa bolesťami kolena, vo štvrtok ráno doviezli k lietadlu na rímskom letisku na invalidnom vozíku. Pre bolesti kolena počas letu do Bahrajnu neabsolvoval pápež ani obvyklé stretnutie s novinármi v „ich“ časti lietadla. „Dnes mám bolesti a nemôžem sa pohybovať po lietadle, takže si sadnem a vy prídete ku mne,“ odkázal pápež. Vysvetlil, že v stredu absolvoval fyzioterapiu a na druhý deň po nej ho koleno vždy bolí.

Pápež František nastupuje do lietadla na medzinárodnom letisku Leonarda da Vinciho vo Fiumicine neďaleko Ríma 3. novembra 2022. – Foto: tasr/ap

Napriek bolestiam sa pápež – podľa svedectva spravodajcu Reuters, zdal byť v dobrej nálade, keď novinárov jednotlivo prijímal v prednej časti lietadla.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Pápež pricestoval do Bahrajnu. Návštevu venuje podpore dialógu s moslimami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti