eReport.sk
Podľa Jána Mikasa sa povinnosť päťdňovej izolácie pre pacientov s COVID-19 od 20. marca ruší
Hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: tasr

Osoby s covidom od dnes nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii, mení sa na bežné ochorenie


 Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá túto povinnosť zrušila.

Z politiky:

  1. Dzurinda sa nevzdáva
  2. Rusko je pripravené viesť rozhovory
  3. Zákony nie sú prekážkou?
  4. Boris Kollár nakrútil prvé povolebné video

Zmena

„Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní. Ochorenie COVID-19 sa tak v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami, s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Pacienti by sa však mali, tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach, riadiť pokynmi svojho lekára a liečiť sa doma.

Odporúčanie

„Ak ste chorí, nechoďte do práce, školy či do iných kolektívov a iných verejných priestorov. COVID-19 je infekčné ochorenie a hoci domáca izolácia už nebude povinná, berte ohľad na svoje vlastné zdravie a na zdravie zraniteľných skupín,“ upozornil Mikas. V prípade nutnosti ísť von, napríklad po lieky, treba dbať na správne nosenie respirátora i hygienu rúk.

Stále platné

Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest zostáva nateraz v platnosti. „V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia,“ ozrejmil Mikas. Respirátor je aktuálne povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára a zákazníkov lekární.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Osoby s covidom od dnes nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii, mení sa na bežné ochorenie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: