eReport.sk
Zákony nie sú prekážkou?
Prezidentka poverila vedením rezortu zdravotníctva Hegera, nahradí Lengvarského. Foto: TASR

VIDEO Analýza ústavných právnikov: Odvolaná vláda nemá žiadne právo robiť takéto závažné kroky!

Zákony nie sú prekážkou? Pre našu odvolanú vládnucu menšinu, plnú kadejakých demokratov, zjavne nie. Ostatne nebolo by to po prvý raz. Hegerovo-Matovičova vláda menila Ústavu SR na počkanie. Nie pre blaho občanov. Pre blaho svojej vlády. Tuším 21 krát. A ak ma pamäť neklame, toľkokrát sa nemenila odkedy je Slovenská republika Slovenská republika. Keď už sú pomery také, že sa nenazbiera dostatok hlasov na ďalšiu zmenu, tak základný právny kameň štátu a iné zákony, jednoducho demokraticky obídeme. Veď Ukrajina je naším národným záujmom, takže a život otázkou priorít. Len potom už akosi prestaňme tliachať o demokratických hodnotách a o právnom štáte. Pozrime sa nie na to, čo hovorí opozícia, ale zákon a právnici.

Ústava SR

Podľa Ústavy SR prezidentka po odvolaní vlády, „ju poverí vykonávaním jej pôsobnosti až do vymenovania novej vlády, avšak výlučne v rozsahu podľa čl. 119 písm. a), b), e), f), m), n), o), p) a r). Pričom výkon pôsobnosti vlády podľa čl. 119 písm. m) a r) je v každom jednotlivom prípade viazaný na predchádzajúci súhlas prezidenta Slovenskej republiky.

Odvolaná vláda, ktorej parlament vyslovil nedôveru, má už len svietiť a kúriť Podľa nášho základného zákona, takáto vláda nemôže rozhodovať a závažných vnútropolitických a závažných zahraničnopolitických otázkach.

Je darovanie bojových lietadiel cudzej krajine, ktorá je vo vojenskom konflikte, nezávažnou otázkou? Naozaj?

Prezidentka

Je podľa tej istej Ústavy, vrchnou veliteľkou ozbrojených síl. A tiež zodpovedá za kroky odvolanej vlády. „Reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov.“

Ak chce vláda bez legitimity rozhodnúť o závažnej otázke musí mať na to povolenie od prezidentky. Zodpovednosť je na nej. Preto jej vyhlásenie, že „rešpektuje akceptuje rozhodnutie vlády o darovaní stíhačiek na Ukrajinu,“ s dovetkom, že vlastne ona s tým nič nemá a zabrániť tomu nemohla, nie je len krajne alibistické, ale i protiústavné.

PF UNIBA

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave zverejnila na svojej stránke právnu analýzu, ktorú vypracovali odborníci na ústavné právo. Ako informujú, analýza vznikla na základe žiadosti Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

„Vláda, ktorá stratila dôveru Národnej rady, ktorá predstavuje základný a najželateľnejší ústavný základ pre pôsobenie vlády ako vrcholného orgánu výkonnej moci v podmienkach ústavného systému SR, je priamo textom Ústavy výrazne obmedzená pri výkone svojich právomocí. Časť z ústavných právomocí jej zostáva zachovaná, no podstatná časť z nich, naopak, nie. Tretiu kategóriu tvoria právomoci, ktoré odvolaná a dočasne poverená vláda môže vykonávať len s predchádzajúcim súhlasom prezidenta. Tento súhlas pritom musí byť udelený v každom jednotlivom prípade. Uvedené obmedzenia sa týkajú aj súčasnej vlády na čele s predsedom vlády E. Hegerom,“ píše sa v závere analýzy.

Zákony nie sú prekážkou?

Aj keď sami právnici konštatujú, že text Ústavy SR je nejednoznačný v tom, ktoré otázky sú závažné, teda o nich odvolaná vláda rozhodovať nesmie, dávajú jasnú odpoveď Hegerovi, Naďovi i Čaputovej.

„V prípade právomocí vlády rozhodovať o uvedených otázkach tak v praxi treba vždy v každom jednotlivom prípade posúdiť, so zreteľom na všetky relevantné súvislosti, či daná otázka má alebo nemá vyššie uvedenú povahu. Ak bude odpoveď kladná, dôsledkom musí byť konštatovanie, že rozhodovanie o danej otázke odvolanej a dočasne poverenej vláde nepatrí.

Aj so zreteľom na princíp republikánskeho parlamentarizmu,  ktorý možno z Ústavy vyvodiť, je potrebné taktiež konštatovať, že v pochybnostiach, či odvolaná vláda a dočasne poverená vláda určitú právomoc má alebo nemá, sa treba prikloniť skôr k záveru, že dotknutú právomoc nemá.“

Právny štát

Skúsme si teraz predstaviť, že by bežný človek preukázateľne porušil zákon. Alebo by pri výkone svojho povolania nerešpektoval zákony a predpisy viažúce sa na jeho povolanie. Skúsme si teraz predstaviť, že by takto hrubo porušila zákon a Ústavu SR iná vláda.

Keďže ale žijeme „v právnom štáte a vládnu nám ľudia, ktorí si ctia demokratické princípy a zákon a to s požehnaním prezidentky, ktorá si v zahraničí každý mesiac preberie nejakú cenu za ochranu demokracie,“ predstavovať si netreba nič. Ani sa pýtať. Všetko v poriadku.

Zdroj: PF Uniba, ústava SR


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Analýza ústavných právnikov: Odvolaná vláda nemá žiadne právo robiť takéto závažné kroky!

Odoberať
Upozorniť na
21 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti