eReport.sk
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina)
Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Zdroj: tasr

VIDEO Kollár zakročí. Ide o ukrajinské obilie: Môže nastať obrovský problém už po tejto žatve!

Kollár zakročí. Problémy spojené s dovozom lacného ukrajinského obilia chce predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) riešiť kontrolou bezcolnej zóny. Zhodli sa na tom s predsedom Senátu Poľskej republiky Tomaszom Grodzkim počas nedeľňajšieho rokovania vo Vysokých Tatrách.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  3. Organizácia Spojených národov v noci na stredu potvrdila, že v utorok bola prerušená preprava obilnín na základe dohôd
  4. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví

Kollár upozornil, že pokiaľ sa situáciu nepodarí vyriešiť, bude to slovenských poľnohospodárov decimovať.

VIDEO Kollár chce pre problémy okolo dovozu obilia z Ukrajiny kontrolu bezcolnej zóny

Problém sa podľa Kollára netýka len slovenských, ale aj poľských, maďarských či bulharských roľníkov. „Pokiaľ túto situáciu spoločne nevyriešime, môže nastať obrovský problém už po tejto žatve. Preto potrebujeme vytvoriť spoločný tlak na Európsku komisiu, aby z krízového fondu, v ktorom je 500 miliónov eur, vyčlenili balík a umožnili kontrolu bezcolnej zóny. Aby ukrajinské obilie cez našu krajinu prechádzalo a neostávalo tu,“ uviedol s tým, že vo veci zastávajú spolu s Grodzkim spoločné stanovisko.

Obsadia naše sýpky, sklady, varoval líder Sme rodina

Kollár vysvetlil, že niektorí obchodníci na Slovensku i v Poľsku začali skupovať lacné ukrajinské obilie, ktoré potrebujú v Afrike. „Obsadia naše sýpky, sklady a naši producenti nebudú mať obilie kde umiestniť. Tým pádom ho nebudú vedieť predať. Naše obilie je podstatne drahšie ako ukrajinské, tak sú nastavené ceny. Ukrajinci majú lacnejšiu pracovnú silu, lacnejšie pohonné hmoty, tým pádom ho môžu vyprodukovať za menej ako Slováci,“ podotkol.

Kollár vystríhal aj pred hnevom ľudí

Predseda parlamentu sa obáva, že situácia môže mať negatívny dosah na verejnú mienku na Slovensku voči pomoci Ukrajine. „Potrebujeme, aby slovenská verejnosť bola na strane Ukrajiny, nie Ruska. Keď naši roľníci skrachujú, hnev našich ľudí vytvorí podhubie k tomu, aby proruské politické strany a sily toto zneužili proti Európskej únii, Bruselu i nám,“ poznamenal.

Zelenskyj vlani hlásil úrodu v hodnote 20 miliónov ton

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vlani v júli vo svojom videoprejave oznámil, že Ukrajina má na predaj obilie v hodnote približne desať miliárd dolárov a jeho krajina bude mať šancu predať aj súčasnú úrodu. „Približne 20 miliónov ton minuloročnej úrody obilia sa vyvezie. Bude aj šanca predať tohtoročnú úrodu… momentálne máme k dispozícii zásoby obilia v hodnote približne desať miliárd dolárov,“ povedal Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Kollár zakročí. Ide o ukrajinské obilie: Môže nastať obrovský problém už po tejto žatve!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti