eReport.sk
Orbán zoči-voči Zelenskému
VIktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj. Archívne foto: fb/orbanviktor

Orbán vyzval na prímerie a mierové rokovania Kyjeva s Moskvou. Ukrajina to odmietla

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v piatok odmietlo výzvu maďarského premiéra Viktora Orbána na mierové rokovania s Ruskom, informovala britská stanica BBC.

V rozhlasovom rozhovore zverejnenom v piatok sa Orbán vyslovil za mierové rozhovory medzi Ukrajinou a Ruskom pred začiatkom očakávanej ukrajinskej protiofenzívy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  2. My nie sme vo vojne!
  3. V čom je rozdiel?
  4. Biden syn Hunter v poriadnych problémoch
  5. Únia chce Orbánovi vziať predsedníctvo
  6. Švajčiarsky prezident obhajuje neutralitu krajiny

Rusi sa musia najprv stiahnuť

„Skôr ako Ukrajinci začnú protiútok, musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme dosiahli prímerie a začali mierové rozhovory,“ povedal maďarský premiér. Zároveň sa označil za jediného premiéra v EÚ, ktorý je zástancom mieru. Zdôraznil, že sa pre to ocitá v zložitej situácii.

V reakcii na to hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko vyhlásil, že mierové rozhovory budú možné až po tom, čo sa ruské vojská úplne stiahnu z Ukrajiny.

„Prímerie bez tejto podmienky by zmrazilo status quo. Dalo by Rusku príležitosť preskupiť a nahromadiť (vojenské) sily a pristúpiť k novej vlne agresie. Dokazujú to (naše) skúsenosti z rokov 2014-22,“ napísal Nikolenko vo svojom statuse na sociálnej sieti Facebook.

Moskva má len jeden scenár

Nikolenko dodal, že pokračujúce každodenné ruské útoky na ukrajinské mestá dokazujú, že Moskva neuvažuje o iných scenároch ako o pokračovaní vojny.

„V záujme zmiernenia tejto situácie vyzývame predsedu maďarskej vlády, aby začal konať. Napríklad odsúdil ruskú agresiu, požadoval od Moskvy zastavenie vojny a návrat ruskej armády na ruské územie. Aby sa pripojil k medzinárodným opatreniam na izoláciu Ruska a nepodkopával jednotu v EÚ,“ apeloval hovorca ukrajinského rezortu diplomacie.

Neexistuje variant dialógu

Medzičasom aj Kremeľ uviedol, že nevidí žiadne možnosti pre ukončenie vojenských operácií proti Ukrajine. Informovala o tom spoločnosť BBC.

„O dialógu sme hovorili už neraz – teraz (ale) takýto variant neexistuje. Nezvažuje sa. A nie sú preň ani žiadne predpoklady,“ povedal podľa BBC hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán vyzval na prímerie a mierové rokovania Kyjeva s Moskvou. Ukrajina to odmietla

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php