eReport.sk
KK16 Washington - Americký prezident Donald Trump (vľavo) víta maďarského premiéra Viktora Orbána v Bielom dome 13. mája 2019 vo Washingtone. FOTO TASR/AP President Donald Trump welcomes Hungarian Prime Minister Viktor Orban to the White House in Washington, Monday, May 13, 2019. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)

Orbán fandí vo voľbách Trumpovi. Držíme palce prezidentovi, vyhlásil

Držíme palce prezidentovi Spojených štátov Donaldovi Trumpovi k ďalšiemu víťazstvu v prezidentských voľbách, povedal v utorok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán po vyznamenaní odchádzajúceho veľvyslanca USA v Maďarsku Davida Cornsteina.

Podľa agentúry MTI Orbán odovzdal Cornsteinovi Maďarský záslužný kríž s hviezdou udelený prezidentom Jánosom Áderom.

Americký diplomat označil Orbána za priateľa

Premiér zdôraznil, že zvolením Trumpa za prezidenta a príchodom Cornsteina sa všetko zmenilo, zo strany Spojených štátov bolo cítiť otvorenosť, úprimnosť a priateľstvo. „Vďaka práci veľvyslanca sa niekdajší lesk maďarsko-amerických vzťahov vrátil,“ podčiarkol Orbán. Cornstein v príhovore označil Orbána za svojho priateľa, ocenil ministrov jeho vlády a povedal, že vzťah Trumpa a maďarského premiéra je vynikajúci. Cornstein sa po niečo vyše dvoch rokoch pôsobenia v Budapešti vracia do Spojených štátov. Diplomat svoju rezignáciu k 1. novembru oznámil v polovici septembra na oficiálnej internetovej stránke veľvyslanectva.

Cornsteinova prvá cesta viedla na Sorosovu univerzitu

Americký veľvyslanec odovzdal poverovaciu listinu Áderovi 25. júna 2018. Jeho prvá cesta v úlohe nového veľvyslanca viedla 29. júna 2018 na Stredoeurópsku univerzitu (CEU), ktorú založil americký finančník George Soros. „CEU je cennou inštitúciou Maďarska i Spojených štátov,“ povedal vtedy Cornstein, ktorý sa podľa spravodajského servera 24.hu snažil zabrániť „vyštvaniu“ tejto univerzity z Budapešti, avšak neuspel. V rozhovore pre 24.hu neskôr uviedol, že kampaň proti CEU vníma ako osobný konflikt medzi Sorosom a maďarským premiérom Viktorom Orbánom.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán fandí vo voľbách Trumpovi. Držíme palce prezidentovi, vyhlásil

KOMENTOVALI STE: