eReport.sk
Obeť, či páchateľ?
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO). Foto: tasr

V Česku našli minulosť hrdinu revolúcie Budaja. Ako agent Štb donášal na svojich kamarátov


Obeť, či páchateľ? Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj bude mať čo vysvetľovať. Roky ho totiž verejnosť vnímala ako osobu, ktorá bola bývalým režimom prenasledovaná. Dnes sa vďaka poctivej práci českého historika dozvedáme, že pravda je niekde inde. A z Budaja to hrdinu nežnej revolúcie už rozhodne nerobí.

O tom, že Budaj spolupracoval s ŠtB, sa začalo hovoriť v júni 1990 pred parlamentnými voľbami. Donedávna pravá ruka Igora Matoviča vtedy stál na čele hnutia Verejnosť proti násiliu. Po prevalení spomínaných informácií z kandidátky v tom čase odstúpil. Svoj podiel viny ale nijakým spôsobom nevysvetlil, ani nepriblížil. Spis, ktoré by ho zo spolupráce mohol usvedčoval, zmizol. O tejto minulosti Jána Budaja sa teda veľa nevedelo. Až dodnes.

Mohlo by vás zaujímať

  1. TOTO určite nečakali
  2. Budaj zvolal okrúhly stôl
  3. Ján Budaj v televíznom štúdiu.
  4. Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži.
  5. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová

Agent Domovník

Podľa registračného zväzku číslo 23214 komunistickej ŠtB bol Budaj v rokoch 1979 – 1981 vedený ako agent s krycím menom Domovník. Pri príprave dokumentárneho filmu český historik našiel dokument, v ktorom Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB. Informáciu priniesol portál sme.sk. Nájdený dokument teraz z časti popisuje, čo sa vtedy dialo.

„Podpísaný Ján Budaj prehlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ píše sa podľa SME v ručne písanej správe s podpisom Jána Budaja. Na dokumente je uvedený dátum 23. jún 1979. A to nie je všetko. Z listu vyplýva, že dnešný minister sa zaviazal, že na spomínaných kamarátov bude aj donášať. „Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,“ zaviazal sa Budaj.

Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne.

Tieto informácie prinášajú na Budajovu minulosť úplne iný pohľad. Dodnes ho mnohí – vrátane Igora Matoviča – považovali za tvár boja proti režimu. Počas masových demonštrácií v Bratislave v roku 1989 bol moderátorom mítingov na Námestí SNP a prvým mužom Nežnej revolúcie na Slovensku.

Revolučné udalosti z roku 1989 Foto: archív TASR – Ivan Rychlo

Pokus o útek z krajiny

Ústav pamäti národa na svojej stránke k jeho osobe uvádza, že bol prenasledovaný. Po ukončení strednej školy sa pokúsil so spolužiakom prejsť cez železnú oponu. Útek za hranice Československa sa nevydaril a stal sa tak nepriateľskou osobou. Bol viackrát väznený a často vypočúvaný. Po prepustení sledovaný s prísnym zákazom opustiť republiku, uvádza ÚPN.

Bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa politici aj verejnosť k hrdinovi Budajovi ako k donášačovi postavia. A či média pôjdu aj jemu po krku ako agentovi Andrejovi Babišovi.

Bude zaujímavé sledovať, akým spôsobom sa politici aj verejnosť k hrdinovi Budajovi ako k donášačovi postavia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Česku našli minulosť hrdinu revolúcie Budaja. Ako agent Štb donášal na svojich kamarátov

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre