eReport.sk
Ján Budaj v televíznom štúdiu.
Ján Budaj v televíznom štúdiu. Reprofoto: ta3.com

Budaj: Máme klimatický zákon! Rezorty budú musieť plniť ciele


Máme klimatický zákon! Ministerstvo životného prostredia predstavilo prvý slovenský klimatický zákon. Návrh počíta napríklad s podaním klimatických žalôb na štát či so vznikom rady pre klímu, ktorá by mala kontrolovať jednotlivé rezorty v plnení klimatických plánov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. TOTO určite nečakali
  2. Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži.
  3. Budaj zvolal okrúhly stôl
  4. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová

Na tlačovej konferencii o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Návrh zákona predložil rezort do medzirezortného pripomienkového konania. Dôležitým prvkom nového zákona je podľa štátneho tajomníka Michala Kiču korekčný mechanizmus.

Sektorové ciele

Rezorty by si mali plniť sektorové ciele, za ktoré zodpovedajú. „Nastavujeme tu inovatívny prvok, a to taký, že v prípade, že nebudeme plniť ciele, ktoré si sami stanovíme, a v dôsledku toho si bude musieť SR nakupovať stratené emisné kvóty od ostatných partnerov, pôjde to na vrub daného ministerstva,“ povedal Kiča. Dodal, že rezortom dávajú silné oprávnenia a zároveň zodpovednosť, aby bol zákon silným, efektívnym a moderným nástrojom.

Generálny riaditeľ sekcie zmeny klímy a ochrany ovzdušia Milan Zvara priblížil, že súčasťou zákona by mali byť sektorové ciele pre ministerstvá. „Väčšina politík zmeny klímy sa netvorí na našom ministerstve, ale sú to práve iné ministerstvá, na ktoré nemáme dosah.

Dobrovoľná motivácia

Cieľom tohto zákona je mať dosah na iné ministerstvá a nejakým spôsobom ich dobrovoľne motivovať na to, aby plnili svoje sektorové ciele,“ poznamenal. Zvara zároveň dodal, že ide o sektorové ciele pre dopravu, budovy, poľnohospodárstvo, vyžívanie pôdy či priemyselné procesy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budaj: Máme klimatický zákon! Rezorty budú musieť plniť ciele

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: