eReport.sk
Mesto New York požiadalo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o premenovanie vírusu opičích kiahní. Foto: tasr/ap

New York žiada o iný názov pre opičie kiahne. Tento je vraj rasistický

Mesto New York v utorok požiadalo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o premenovanie vírusu opičích kiahní. Americká metropola chce takto predísť stigmatizácii pacientov, ktorí by potom mohli odkladať vyhľadanie lekárskej pomoci a zdravotnícku starostlivosť.

WHO vyhlásila minulú sobotu šírenie opičích kiahní vo viac ako 70 krajinách sveta za stav globálnej zdravotnej núdze. AFP dodala, že v New Yorku sa vyskytlo viac prípadov tohto ochorenia ako v ktoromkoľvek inom meste v Spojených štátoch.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.
  5. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  6. Mohammed Nazir z Londýna pózuje na veľkej dúhovej vlajke pred začiatkom londýnskeho pochodu Pride pri príležitosti 50. výročia hnutia Pride v Británii v Londýne 2. júla 2022.

Komisár pre verejné zdravie mesta New York Ashwin Vasan sa v liste šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi odvoláva na „bolestivú a rasistickú históriu, v rámci ktorej je terminológia ako (opičie kiahne) zakorenená pre farebné komunity“. Poukázal na to, že opičie kiahne v skutočnosti nevznikli u primátov, ako by sa mohlo z názvu zdať. Pripomenul aj negatívne dôsledky dezinformácií v začiatkoch epidémie HIV a rasizmus, ktorému čelili ázijské komunity a ktorý ešte zhoršil bývalý prezident Donald Trump, keď chorobu COVID-19 nazval „čínsky vírus“.

„Pokračovanie v používaní termínu opičie kiahne na opis súčasnej epidémie môže traumatizujúce pocity rasizmu a stigmatizácie znovu vyvolať – najmä u černochov a iných farebných ľudí, ako aj u príslušníkov komunít LGBTQI+,“ upozornil Vasan. Pripustil, že nakazení by sa kvôli tomu mohli vyhýbať zdravotnej starostlivosti. 

Opičie kiahne sú v strednej a západnej Afrike už dlho endemické. V Európe a Spojených štátoch sa doteraz šírili najmä medzi mužmi, ktorí majú pohlavný styk s inými mužmi. Medzi prvé príznaky ochorenia môže patriť horúčka a únava, po niekoľkých dňoch sa na koži objavia vyrážky, ktoré sa môžu zmeniť na bolestivé kožné lézie naplnené tekutinou. Trvá niekoľko týždňov, kým sa zmenia na chrasty, ktoré potom odpadnú. 

V Európe ani v Spojených štátoch zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia. WHO v pondelok uviedla, že tento rok bolo v 75 krajinách zaznamenaných už viac ako 16.000 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami. S návrhom na zmenu názvu vírusu, ktorý je príbuzný s eradikovaným vírusom kiahní, prišla WHO už v júni.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

New York žiada o iný názov pre opičie kiahne. Tento je vraj rasistický

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti