eReport.sk
Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
Zrelé vírusové častice opičích kiahní Foto: tasr/ap

Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkovo ich je osem

Na Slovensku tento týždeň pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem. Informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

V oboch prípadoch ide podľa neho o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. „Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi – už potvrdenými prípadmi,“ ozrejmil.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
  3. Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.
  4. testovanie
  5. koronavírus, SARS-CoV-2


Mikas priblížil, že obe osoby mali v cestovateľskej anamnéze pobyt v zahraničí, ale nevylučuje nakazenie sa na území Slovenska. „Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia,“ doplnil.

Nepredpokladajú sa podľa neho rozsiahle epidémie, no počíta sa s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať. „Zachovávajte si preto obozretnosť a nepodceňujte výskyt príznakov,“ zdôraznil.

Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Inkubačný čas ochorenia je zvyčajne šesť až 16 dní, kolísať môže aj od piatich do 21 dní. Príznaky sa na začiatku podobajú chrípke. Infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev. K prenosu na ľudí dochádza kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní. Celkovo ich je osem

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti