tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
Na ilustračnej snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu. Foto: tasr/ap

EMA odporučila: Použite vakcíny proti pravým kiahňam aj na ochranu pred opičími

Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila v piatok schválenie použitia vakcíny Imvanex proti pravým kiahňam aj v boji proti opičím kiahňam. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Rozšírenie použitia očkovacej látky Imvanex aj na „ochranu dospelých ľudí pred opičími kiahňami“ odporučil Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP), ktorý vakcínu za týmto účelom posudzoval od konca júna.

Opičie kiahne sú ojedinelým vírusovým ochorením

Vakcína Imvanex, vyvinutá dánskou biotechnologickou spoločnosťou Bavarian Nordic, je v EÚ schválená na použitie pri ochrane pred pravými kiahňami od roku 2013. Z dôvodu podobnosti medzi vírusom pravých a opičích kiahní bola považovaná za vakcínu potenciálne chrániacu aj proti opičím kiahňam, píše AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  2. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  3. Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.
  4. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  5. Mohammed Nazir z Londýna pózuje na veľkej dúhovej vlajke pred začiatkom londýnskeho pochodu Pride pri príležitosti 50. výročia hnutia Pride v Británii v Londýne 2. júla 2022.

Opičie kiahne sú ojedinelým vírusovým ochorením, ktoré zvyčajne nie je smrteľné a často sa prejavuje zvýšenou teplotou, bolesťou svalov, zdurením lymfatických uzlín, zimomriavkami, únavou a výražkami podobnými ovčím kiahňam na rukách a tvári.

Stav globálnej zdravotnej núdze?

Ochorenie sa vyskytuje väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky, no začiatkom mája sa začalo šíriť aj mimo nich, vrátane európskych krajín. Spôsobuje ho vírus, ktorý patrí do tej istej rodiny vírusov ako pravé kiahne. Vírus opičích kiahní je však oproti pravým kiahňam oveľa menej nebezpečný a nákazlivý.

Predstavitelia núdzového výboru Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vo štvrtok diskutovali o tom, či situáciu okolo prepuknutia opičích kiahní označiť za stav globálnej zdravotnej núdze. Išlo už o druhé stretnutie tohto výboru. Zvolané bolo po tom, ako sa na celom svete vyskytlo už takmer 15.400 prípadov tohto ochorenia, ktoré podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zaznamenali v dovedna 71 krajinách.

EMA nemá právomoc odobriť predaj trhový predaj vakcín v jednotlivých členských krajinách EÚ. Na základe jej odporúčaní ho však následne môže povoliť Európska komisia, pripomína AFP.   

Zdroj: tasr

  

 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EMA odporučila: Použite vakcíny proti pravým kiahňam aj na ochranu pred opičími

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku