eReport.sk
Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
Zrelé vírusové častice opičích kiahní Foto: tasr/ap

Európa je ohniskom šírenia opičích kiahní! WHO vyzval na spoločný boj

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu v stredu vyzval na naliehavý spoločný boj proti šíreniu opičích kiahní a na spravodlivé rozdeľovanie vakcín. Európa zostáva ohniskom šírenia opičích kiahní, pričom tamojších 25 krajín hlásilo už vyše 1500 prípadov tohto ochorenia, oznámil v stredu regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Henri Kluge.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  2. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  3. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski.
  4. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).

To je približne 85 percent z celkového počtu celosvetových prípadov, dodal. „Rozsah tejto nákazy predstavuje skutočné riziko; čím dlhšie sa vírus bude šíriť, tým ďalej sa dostane a tým silnejšie sa uchytí v neendemických krajinách,“ uviedol Kluge a myslel tým krajiny, kde sa vírus až do mája tohto roka nevyskytoval vôbec alebo len zriedkavo.

Vírus využíva na šírenie také príležitosti, aké sa naskytnú. „Ale – a to je dôležité – musíme pamätať na to, že samotné opičie kiahne sa nespájajú so žiadnou konkrétnou skupinou (ľudí),“ upozornil Kluge. Zatiaľ sa však ochorenie zistilo v Európe prevažne u mužov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi.

Kluge tiež zdôraznil, že opičie kiahne by nemali byť dôvodom na rušenie podujatí počas nadchádzajúcej letnej sezóny. Leto s početnými akciami a festivalmi je podľa neho skôr príležitosťou na oboznamovanie verejnosti s informáciami o tomto ochorení.

Steve Taylor, riaditeľ Európskej asociácie organizátorov pochodov pride (EPOA), oznámil na spoločnej tlačovej konferencii s Klugem spoluprácu s WHO – aj vzhľadom na okolo 750 plánovaných akcií Gay Pride. Cieľom je pracovať s faktami, aby sa ľudia mohli chrániť sami seba, ale aj svojich blízkych a svoju komunitu, vysvetlil Taylor.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európa je ohniskom šírenia opičích kiahní! WHO vyzval na spoločný boj

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti