eReport.sk
foto:tasr

Opičie kiahne už aj na Slovensku! Pozor pri sexuálnych kontaktoch!

Úzke kontakty pri opičích kiahňach zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby z rovnakej domácnosti či kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých. Vyplýva to zo stanoviska Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré poskytla jeho hovorkyňa Daša Račková.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  2. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  3. Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.
  4. komár malária
  5. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  6. Mohammed Nazir z Londýna pózuje na veľkej dúhovej vlajke pred začiatkom londýnskeho pochodu Pride pri príležitosti 50. výročia hnutia Pride v Británii v Londýne 2. júla 2022.


Je podľa nej dôležité, aby boli kontakty poučené, ako si majú denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu či sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície. „Ak sa u kontaktov objavia klinické príznaky ochorenia, je nutné, aby sa izolovali, s výnimkou potreby lekárskeho vyšetrenia alebo testovania,“ skonštatovala s tým, že ďalší postup určí lekár.

Račková zdôraznila, že každé ochorenie a podozrenie musí vyšetriť lekár. Ten posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. „Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu a/alebo liečbu antivirotikami,“ ozrejmila.

V súvislosti s manažmentom prípadov priblížila, že choré osoby sú poučené o dodržiavaní izolácie až do odpadnutia poslednej chrasty. „Izoláciu by mali prerušiť len v nutnom prípade, napríklad pri návšteve lekára, nevyhnutnej zdravotnej vychádzke s podmienkou prekrytia výsypu a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom,“ priblížila.

Počas choroby sa majú vyhýbať telesnému kontaktu s inými osobami, kontaktu s domácimi zvieratami a používať individualizované pomôcky. Račková dodala, že chorí by tiež mali monitorovať svoj stav.

Na Slovensku vo štvrtok potvrdili prvý prípad opičích kiahní. Chorá osoba je vo veku 20 až 59 rokov, nakazila sa pravdepodobne v zahraničí. Je izolovaná a hospitalizovaná. Všetky úzke kontakty podchytil príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opičie kiahne už aj na Slovensku! Pozor pri sexuálnych kontaktoch!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti