tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.
Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

New York vyhlásil stav ohrozenia: Až 150-tisíc obyvateľov vraj môže byť ohrozených opičími kiahňami!

Úrady v New Yorku v sobotu vyhlásili stav ohrozenia verejného zdravia v dôsledku šírenia vírusu opičích kiahní a mesto označili za epicentrum epidémie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. očkovanie
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. Mohammed Nazir z Londýna pózuje na veľkej dúhovej vlajke pred začiatkom londýnskeho pochodu Pride pri príležitosti 50. výročia hnutia Pride v Británii v Londýne 2. júla 2022.

Vo vyhlásení newyorského starostu Erica Adamsa a komisára pre verejné zdravie Ashwina Vasana sa uvádza, že až 150.000 obyvateľov New Yorku môže byť ohrozených infekciou opičích kiahní. Vyhlásenie umožní úradom vydávať núdzové opatrenia, ktoré pomôžu spomaliť šírenie nákazy.

Druhý najväčší počet prípadov zaznamenali v Kalifornii

Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová vyhlásila tento týždeň pre šírenie infekcie stav ohrozenia a miestne zdravotné úrady označili opičie kiahne za bezprostrednú hrozbu pre verejné zdravie.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní vo svete za stav globálnej zdravotnej núdze.

Podľa údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zaznamenal New York k 29. júlu 1345 prípadov nákazy opičími kiahňami. Druhý najväčší počet prípadov v USA zaznamenali v Kalifornii, a to 799.

Prvé úmrtia mimo Afriky ohlásili Brazília a Španielsko

Od mája bolo doteraz hlásených viac ako 22.000 prípadov opičích kiahní v takmer 80 krajinách, pričom v Afrike zaznamenali približne 75 úmrtí, ktoré mali pravdepodobne súvis s touto chorobou. Prvé úmrtia mimo afrických krajín ohlásili v piatok Brazília a Španielsko, ktoré potvrdilo jedno ďalšie úmrtie v nasledujúci deň.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň vyhlásila šírenie opičích kiahní vo svete za stav globálnej zdravotnej núdze. V minulosti k takémuto kroku pristúpila napríklad v súvislosti s pandémiou COVID-19 v roku 2020, vírusom zika v Latinskej Amerike v roku 2016 či s vírusom eboly v západnej Afrike v roku 2014.

Opičie kiahne sú pomerne zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa väčšinou v krajinách strednej a západnej Afriky. Výskyt vírusu, ktorý ho spôsobuje, bol donedávna mimo afrického kontinentu evidovaný len zriedka. Od mája tohto roku sa však rozšíril aj do mnohých krajín Európy či do Severnej Ameriky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

New York vyhlásil stav ohrozenia: Až 150-tisíc obyvateľov vraj môže byť ohrozených opičími kiahňami!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku