tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Mesto New York požiadalo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) o premenovanie vírusu opičích kiahní. Foto: tasr/ap

WHO: Opičie kiahne sú na ústupe

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok vyhlásila, že je badať „povzbudivé“ znaky, že epidémia opičích kiahní v Európe sa spomaľuje a smeruje „správnym smerom“. WHO zároveň vyzvala jednotlivé krajiny, aby zdvojnásobili úsilie v boji proti šíreniu tejto infekčnej choroby. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters. 

Šéf WHO pre Európu Hans Kluge novinárom povedal, že pozitívny vývoj, čo sa týka znižovania počtu prípadov opičích kiahní, je napriek nedostatočným dodávkam vakcín možné sledovať vo viacerých krajinách – vrátane Británie, Francúzska, Nemecka, Portugalska a Španielska či niektorých častí Spojených štátov. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  2. Na archívnej snímke z 29. apríla 2022 žena s ochranným rúškom na tvári proti šíreniu ochorenia COVID-19 kráča okolo grafitu s podobizňou bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu v Katlehongu východne od Johannesburgu.
  3. Injekčná striekačka s vakcínou proti opičím kiahňam, ilustračná snímka.

„Veríme, že v (európskom) regióne dokážeme trvalý prenos opičích kiahní z človeka na človeka zastaviť,“ povedal Kluge. Dodal však, že je potrebné „urýchlene zintenzívniť naše úsilie“, čo sa týka dodržiavania opatrení, monitoringu, cieleného očkovania, identifikácie kontaktov infikovaných osôb a komunikovania s homosexuálnou komunitou, nakoľko väčšina prípadov bola zaznamenaná u homosexuálnych mužov, najmä u tých, ktorí majú viacero partnerov.

V 43 krajinách európskeho regiónu organizácie WHO – ktorý zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a štátov strednej Ázie – bolo zaznamenaných vyše 22.000 prípadov opičích kiahní. Tento počet predstavuje viac než tretinu všetkých prípadov na svete. Od mája bolo v 90 krajinách, kde táto choroba nie je endemická, potvrdených vyše 47.600 prípadov. WHO minulý týždeň ohlásila, že po štyroch týždňov nárastu počtu nových prípadov opičích kiahní vo svete došlo k ich poklesu o 21 percent. WHO vyhlásila šírenie opičích kiahní koncom júla za stav celosvetovej zdravotnej núdze.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

WHO: Opičie kiahne sú na ústupe

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku