eReport.sk
Eduard Heger, Roman Mikulec a Igor Matovič, foto:tasr

Nedostatok zdravotníkov? Heger: Slovensko má záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny

Slovensko má záujem o lekárov a zdravotné sestry z Ukrajiny. Potvrdil to v nedeľu na sociálnej sieti premiér Eduard Heger (OĽANO).

Slovensko má záujem o lekárov z Ukrajiny, uvádza premiér

Pripomenul, že Slovensko má nedostatok lekárov a sestier. „Výchova lekára však trvá roky a tento problém tak nie je riešiteľný z večera do rána. Aj preto som rád, že nové legislatívne zmeny umožnili zdravotníkom z Ukrajiny, aby tu rýchlejšie našli uplatnenie. Je v našom záujme, aby na Slovensku pôsobili natrvalo,“ uviedol Heger.

Počas piatkového (27. 5.) pracovného výjazdu navštívil Nemocnicu s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, kde pôsobí 15 lekárov z Ukrajiny. Väčšina z nich tam slúži už niekoľko rokov a podľa premiéra sa veľmi dobre u nás aj vďaka príbuznosti jazyka a kultúry adaptovali.

Musia splniť viacero podmienok

Úrad vlády SR informoval, že po ruskej agresii na Ukrajinu našlo útočisko na Slovensku množstvo tamojších lekárov a zdravotníkov. Lekársku či zdravotnícku prax na Slovensku však môžu vykonávať len po splnení viacerých podmienok. „Veľmi nám záleží, aby lekári a zdravotníci z Ukrajiny mohli čo najskôr liečiť pacientov, čím pomôžu znížiť nedostatok zdravotníckeho personálu v našich nemocniciach. Zároveň chceme, aby na Slovensku pôsobili natrvalo,“ povedal Heger.

Bude vás zaujímať:

  1. Zľava moderátorka Jana Krescanko Dibáková, Veronika Remišová a Peter Pellegrini v štúdiu TV Joj.
  2. Na ilustračnej snímke vpravo známa postava z filmového plátna, Mr. Bean zhotovený zo stavebnice lego.
  3. Božidara Turzonovová
  4. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
  5. Men playing amateur friendly football match

Z tohto dôvodu boli ešte pred začiatkom vojnového konfliktu prijaté viaceré opatrenia na zjednodušenie prístupu zdravotníckeho personálu zo zahraničia na slovenský pracovný trh. Opatrením, ktoré pomôže urýchliť adaptáciu zdravotníckeho personálu z Ukrajiny v slovenských zariadeniach, je aj kurz odbornej jazykovej prípravy v trvaní desiatich týždňov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nedostatok zdravotníkov? Heger: Slovensko má záujem o lekárov a sestry z Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti