eReport.sk
Božidara Turzonovová
Božidara Turzonovová, foto:tasr

Heger s Čaputovou zagratulovali Turzonovovej k jubileu: Získali sme vynikajúcu a všestrannú herečku, hovorí prezidentka

Slovensko malo veľké šťastie, že v Božidare Turzonovovej získalo vynikajúcu a všestrannú herečku, pedagogičku, predstaviteľku silnej a jedinečnej hereckej generácie Slovenského národného divadla (SND). Pri príležitosti herečkinho sobotného významného životného jubilea – 80 rokov to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Herečke zagratulovali prezidentka i premiér

„Obohatili ste slovenské i české publikum o mnohé nezabudnuteľné postavy na divadelných doskách vo filme i televízii. Dokázali ste sa do nich ponoriť, precítiť ich a odovzdať ich posolstvo publiku,“ adresovala prezidentka Turzonovovej. Zaželala jej zároveň ďalšie zaujímavé úlohy.

Božidara Turzonovová vdýchla v divadle život množstvu postáv, ktorými oslovila tisícky divákov. Je pýchou slovenského umenia Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO).

Je to pre herca obrovská výzva zahrať postavu tak, aby sa ľudia s ňou stotožnili a pochopili ju. Pani Turzonovovej sa to darilo, ako na doskách, ktoré znamenajú svet, tak aj na filmovom plátne,“ skonštatoval predseda vlády.

Významná herečka

Turzonovová sa narodila 28. mája 1942 v Sofii. Pochádza zo srbsko-macedónskej rodiny, avšak od útleho veku vyrastala na Slovensku. Od detstva navštevovala dramatický krúžok v bratislavskom Dome pionierov a mládeže, pôsobila v detskom rozhlasovom súbore, recitovala na rôznych súťažiach a venovala sa aj hre na klavíri. Je absolventkou Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave.

Od roku 1963 je členkou Činohry SND, kde pôsobí nepretržite dodnes. V aktuálnej divadelnej sezóne účinkuje v celej desiatke úspešných inscenácií. Označovaná je za hereckú divu, hereckú legendu i za jednu z prvých dám slovenského divadla. Zahrala si aj v mnohých televíznych filmoch a inscenáciách.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger s Čaputovou zagratulovali Turzonovovej k jubileu: Získali sme vynikajúcu a všestrannú herečku, hovorí prezidentka

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti