eReport.sk
Martin Klus (SaS). Foto: taasr

Necestujte za hranice! Klus vyzýva Slovákov k zodpovednosti

Vzhľadom na to, že Slovensko čaká obmedzenie pohybu, vyzval v piatok tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí Martin Klus občanov SR, aby boli zodpovední a necestovali teraz za hranice.

Vyjadril sa tak v súvislosti s aktuálnym vývojom pandémie ochorenia COVID-19 na Slovensku a v zahraničí. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Režim na hraniciach bude predmetom diskusií

„Ak ostaneme doma, pomáhame tým nielen sebe, ale aj ostatným a chránime našich zdravotníkov, vojakov, policajtov, ako aj ďalšie kapacity v prvej línii boja proti koronavírusu,“ uviedol v piatok Klus (SaS). Teraz, keď na Slovensku prudko stúpajú počty nových prípadov nákazy koronavírusom, hospitalizovaných i obetí, je podľa neho potrebné pomáhať si viac, než kedykoľvek predtým. Klus ďalej vysvetlil, že v prípade sprísnenia režimu na hraniciach a zavedenia testovania nejde o otázku, či sa tak stane, ale kedy sa tak stane. „Režim na hraniciach bude predmetom expertných diskusií v priebehu budúceho týždňa. Podľa nich okamžite vydáme aj nové cestovné odporúčanie,“ dodal.

Väčšina krajín EÚ je označená červenou

Klus zároveň pripomenul varovanie Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), podľa ktorého je aktuálna úroveň prenosu ochorenia COVID-19 až v 23 členských štátoch Európskej únie a v Spojenom kráľovstve „vážne znepokojujúca“. Varovanie sa týka aj Slovenskej republiky a podľa Klusa to dokazuje aj tzv. cestovateľská mapa, ktorú pravidelne aktualizujú experti ECDC. Podľa tejto mapy je v súčasnosti veľká väčšina krajín EÚ označená červenou farbou, čo znamená vysokú mieru šírenia ochorenia COVID-19, a teda aj vysoké riziko nákazy. V takejto situácii by ľudia mali podľa Klusa veľmi dôsledne zvážiť nevyhnutnosť akýchkoľvek ciest do zahraničia.

Ak už vycestujete, počkajte s návratom, odporúča Klus

„A keď už z nejakého nevyhnutného dôvodu za hranice niekto vycestuje, treba už vopred počítať s prípadnými komplikáciami na našich hraniciach. Vzhľadom na aktuálne dianie v našej krajine si dovolím tvrdiť, že by ideálne bolo, ak v prípade vycestovania za hranice občania počkali s návratom na Slovensko do 9. novembra,“ dodal Klus.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Necestujte za hranice! Klus vyzýva Slovákov k zodpovednosti

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie