V zrekonštruovanej krytej plavárni Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave bol 24. a 25. februára už 47. ročník medzinárodných plaveckých pretekov pod názvom „Veľká cena Trnavy“. Po štvorročnej prestávke bol o preteky obrovský záujem. Na súťaži sa zúčastnilo 33 plaveckých klubov a oddielov z Poľska, Česka a Slovenska.
Účasť seniorských slovenských reprezentantov
V minulosti bolo v Trnave prekonaných niekoľko rekordov. Tento ročník bol tiež úspešný. Čerešničkou na torte a hlavným lákadlom podujatia bola účasť seniorských reprezentantov SR. Alexandra Hrnčárová prekonala rekord mítingu v disciplíne 50 metrov voľný spôsob a Jakub Poliačik vylepšil rekord mítingu v disciplíne 200 metrov polohové preteky. Tohtoročné podujatie predstavoval dobrý test výkonnosti pred Olympijskými hrami 2024, ktoré budú v Paríži.
Ako dopadli domáci plavci STU Trnava?
Popri silnej konkurencii reprezentantov sa nestratili ani naši domáci plavci. Najúspešnejšia bola Barbora Tomanová, ktorá obsadila 2. miesto v disciplíne 100 metrov voľný spôsob a tretie miesto v disciplíne 50 metrov voľný spôsob. Zahanbiť sa nenechala ani Dorota Nováková, ktorá skončila na treťom mieste v disciplíne 200 metrov prsia.
Najväčšie očakávania boli od juniorského reprezentanta Jakuba Gabriela, ktorý sa predstavil v disciplínach 400 a 200 metrov voľný spôsob, získal striebornú a bronzovú medailu.
V žiackych kategóriách sa najviac darilo Sáre Polomskej, Petre Mucinovej, Miriam Gulášiovej a Lukášovi Dirgovi.
Kam siaha história plaveckých pretekov?
Plavecké preteky sa po prvý raz uskutočnili v roku 1974 a sú druhý najstarší plavecký míting na Slovensku. Ladislav Hlavatý a Mikuláš Lihan stáli pri zrode podujatia. Ich mená sú neodmysliteľne späté s históriu trnavského plávania. Tradičné podujatie sa začínalo pod názvom „Pohár mesta Trnavy“. Preteky sú považované za najvýznamnejšie na Slovensku v bazéne s dĺžkou 25 metrov, spravidla bývajú v marci.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Najvýznamnejšie plavecké preteky v Trnave