Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín (LOTN), ktorej šéfuje bývalý podpredseda SaS Ľubomír Galko a firma Lockheed Martin by mohli spolupracovať na spoločných projektoch v súvislosti s výrobou stíhacích lietadiel F-16 pre Ozbrojené sily SR. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) o tom informoval po stredajšom rokovaní s predstaviteľmi Lockheedu v americkom Greenville, kde sa stíhačky vyrábajú. Napriek komplikáciám spojených s pandémiou by sa dodanie prvých F-16 na Slovensko zatiaľ nemalo oneskoriť.
Pripomíname, že kým Slovensko investuje do stíhačiek F-16 (prototyp lietadla F-16 prvýkrát vzlietol v roku 1974), susedné Poľsko vlani ohlásilo nákup podstatne pokrokovejšieho modelu piatej generácia, stroja F-35, informovala minulý rok koncom januára pravda.sk.
Je to veľmi dobrá správa, skonštatoval Naď
Slovenský minister obrany je však z obchodu s Američanmi zjavne nadšený, s pompu v stredu ohlásil, že do výroby bojových lietadiel F 16, ktorého prvý európsky model vzlietol 11. decembra 1978, môže byť zapojený aj „Galkov“ podnik. „Aj takto sa to robí do psej matere: americký výrobca stíhačiek daruje vojenskej nemocnici v Ružomberku 150-tisíc dolárov na opravu po požiari, „ pochválil sa hneď v úvode svojho politicky ladeného statusu zo Spojených štátov Naď s jasným odkazom na stranu Smer-SD a Roberta Fica.
Podľa agentúrnej správy však podstata Naďovej návštevy u výrobcu stíhačiek v USA spočívala v inom. „Spoločnosť Letecké opravovne Trenčín veľmi intenzívne spolupracuje a intenzívne komunikuje so spoločnosťou Lockheed, čo by malo smerovať ku konkrétnym pracovným ponukám, respektíve projektom, ktoré budú podpísané medzi týmito dvoma spoločnosťami. Pre nás ako pre vlastníka akcií je to veľmi dobrá správa,“ skonštatoval Naď.
Možná spolupráca aj pri výrobe komponentov
LOTN by mohla byť aktívna pri servise stíhačiek po istú úroveň a v oblasti podpory pozemných spôsobilostí. Ďalší projekt so zapojením ďalšieho partnera naznačil Naď pri komplexnej výrobe komponentov.
Sponzorský dar by mohol smerovať aj Múzeu SNP
Minister oznámil tiež prvý sponzorský dar spoločnosti Lockheed vo výške 150.000 dolárov pre Ústrednú vojenskú nemocnicu SNP v Ružomberku. Za tieto financie plánuje nemocnica zakúpiť nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor na ventiláciu pacientov. Príspevok využije aj na nápravu škôd v súvislosti s nedávnym požiarom. Ďalšia podpora by mohla smerovať Vojenskému historickému ústavu, ako aj Múzeu SNP. Minister avizoval tiež spoluprácu so slovenskými univerzitami v podobe podpory výskumu v oblasti letectva.
Komponent prvej stíhačky Naď počas návštevy podpísal
„V tomto momente stále počítame s tým, že od 1. januára 2024 bude slovenský vzdušný priestor už krytý lietadlami F-16,“ potvrdil Naď v súvislosti oneskorenými dodávkami pre pandémiu. Komponent prvej stíhačky zároveň počas návštevy podpísal.
Šéf rezortu hovorí aj o prehĺbení partnerstva
Ako zdôraznil minister v súvislosti s akvizíciou stíhacích lietadiel F-16, obmena letectva nie je iba kúpou techniky, ktorú budeme používať desiatky rokov, ale tiež príležitosťou na prehĺbenie strategického partnerstva. O tejto téme chce hovoriť aj počas štvrtkového (28. 10.) rokovania s ministrom obrany USA Lloydom Austinom v Pentagóne.
Kontrakt na 14 stíhačiek F-16 C/D Block 70 americkej výroby v hodnote 1,6 miliardy dolárov uzavrelo Slovensko koncom roka 2018. Prvých sedem lietadiel by malo prísť do roka 2023.
Mohlo by vás zaujímať:
Naď deň pred návštevou amerického „stíhačkového“ závodu na sociálnej sieti informoval, že bol v americkom kongrese aj s poslancom OĽANO Jurajom Krúpom.
„Aby naši občania nežili v informačnom chaose“
„Spolu s predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť Jurajom Krúpom sme absolvovali užitočné stretnutia v americkom kongrese. S Mike Timmonsom, ktorý zastupuje Južnú Karolínu, sme hovorili najmä o akvizícii stíhačiek F-16. Práve v Južnej Karolíne sídli fabrika Lockheed Martin, kde sa vyrábajú. Zajtra ju navštívim. S podpredsedom amerického branno-bezpečnostného výboru Mikeom Rogersom sme hovorili o globálnej bezpečnostnej situácii a možnostiach, ako vieme prispieť k udržaniu stability,“ vysvetli Naď s tým, že sa s kongresmanmi v mnohom zhodli.
„Spoločnou oblasťou je napríklad pripravenosť a odolnosť našich krajín voči hrozbám, dnes najčastejšie vo forme dezinformácií. Hovorili sme preto o sile informačných kampaní a ich dopade. Aj tu vieme spoločne zabrať a urobiť všetko preto, aby naši občania nežili v informačnom chaose a nevytvárala sa tak chaotická a nenávistná klíma v našej spoločnosti,“ dodal šéf rezortu obrany.
Zdroj: tasr/eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Naď pri stíhačkách F-16 sľúbil robotu podniku, ktorý vedie Galko: Aj takto sa to robí do psej matere!