eReport.sk
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Foto: tasr

Naďove vianočné nákupy? Obrana minie 12 miliónov aj napriek masovému prepúšťaniu!

Ministerstvo obrany, na ktorého čele stojí Jaroslav Naď (OĽANO), plánuje podľa Denníka N ďalšie veľké nákupy vojenskej techniky. Tentokrát sa má ísť o osemkolesové tatrovky, ktoré majú slúžiť ako nadstavba k marcovej objednávke izraelských radarov za takmer 150 miliónov eur. Je pri tom zvláštne, že rezort obrany pokračuje v masových nákupoch aj napriek tomu, že Naď nebol spokojný s rozpočtom ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) a avizoval prepúšťanie až 500 civilných zamestnancov ministerstva obrany.

22 vozidiel za 12 miliónov eur bez riadneho tendra

„Celková cena týchto nosičov na 3D radary s potrebným vybavením bude približne dvanásť miliónov eur s DPH,“ potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ministerstvo sa teda k radarom chystá nakúpiť 22 nákladiakov, na ktoré plánuje minúť 12 miliónov eur. Majú slúžiť na prevážanie radarov pre účely protivzdušnej obrany. Dalo si pri tom podmienku, že musí ísť o stroje, ktoré sú už dnes v armáde zavedené. Z tohto dôvodu sa nedá hovoriť o riadnom tendri s otvorenou súťažou, aké bežne poznáme z verejných obstarávaní. Možno aj z tohto dôvodu celý nákup ešte stále posudzuje Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP).

Víťaz dopredu jasný?

Otvára sa teda otázka, do akej miery mali šancu uspieť firmy, ktoré doteraz so štátom v tejto oblasti nespolupracovali. Vzhľadom na požiadavky ministerstva je totižto jasné, že do úvahy pripadá len česká firma Tatra a nemecký výrobca MAN. Ministerstvo už avizovalo, že celú zákazku má v pláne rozdeliť práve medzi tieto dve firmy. Objednaných by malo byť 12 kusov nemeckých vozidiel MAN 8×8, 6 kusov českých vozidiel Tatra 8×8 a šesť kusov tatroviek 4×4.

Bez účasti slovenských firiem

Zdá sa teda, že ministerstvo obrany v rámci tohto nákupu obíde slovenské firmy a to aj v prípade potreby dokončovať tieto vozidlá.

„Za zabezpečenie dodávok nosičov a ich integráciu, testovanie, mechanické prispôsobenie podvozku voči rádiolokačnej technológii a následnú certifikáciu zodpovedá náš zmluvný partner – ministerstvo obrany Izraelského štátu. Nateraz však nemáme informáciu o tom, že by sa mali tieto vozidlá vyrábať či dokončovať na Slovensku,“ dodala hovorkyňa.

Plány na ďalšie veľké nákupy

Tento nákup však ani zďaleka nie je posledným, ktorý plánuje ministerstvo obrany. K radarom sa totižto chystá kupovať aj ďalšie doplnky, napr. elektrogenerátory, IT systémy, stabilizátory a podobne. Celkovo má ministerstvo k nákupu radarov za 148 miliónov možnosť využiť opciu až vo výške 21 miliónov eur, v ktorej môžu byť zahrnuté aj tieto položky, vrátane nákladiakov. Suma zároveň nezahŕňa budúce servisné a prevádzkové náklady, ktoré by sa podľa analytikov mohli vyšplhať až na sumu cez 200 miliónov eur.

Okrem toho ešte stále plánuje ministerstvo nákup kolesových obrnených transportérov za stovky miliónov eur, pásových obrnených transportérov za 1,7 miliardy eur, či nákup 1500 nákladných vozidiel. Pri ministrových sťažnostiach na nedostatočný rozpočet pre rezort obrany sa teda otvára otázka, že kde chce štát na toto všetko zobrať a kto bude tým pádom ukrátený.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ivan Korčok (nom. SaS).
  2. Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf.
  3. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naďove vianočné nákupy? Obrana minie 12 miliónov aj napriek masovému prepúšťaniu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti