eReport.sk
pixabay.com

Na zdravie! Sezóna alergií je tu


Kvitnúce stromy, kvety a rastliny. Kýchanie, nádcha a svrbenie očí. Oboje spolu súvisí. Príchod jari je pre alergikov náročný. Ich počet každý rok stúpa. Odhaduje sa, že už v blízkej budúcnosti bude každý druhý človek na svete trpieť nejakou alergiou. Čo je pre alergikov dôležité? A akými jednoduchými tipmi si pomôcť počas sezóny peľových alergií? 

Aké alergie nás najčastejšie trápia?

Alergia je neprimeraná reakcia imunitného systému na látky, ktoré sú bežná súčasť nášho prostredia. Spúšťače môžu byť rôzne. Najčastejšie sú to pele a trávy (ambrózia, palina, jelša, lieska, breza), roztoče, prach, domáce zvieratá, potraviny, lieky. K častým prejavom alergie patrí napríklad kýchanie, nádcha, vodnatý výtok z nosa, svrbenie očí a pokožky. S prejavmi alergie je potrebné navštíviť odborného lekára. Ten určí, čo je spúšťačom alergie a na základe toho vám stanoví najlepšiu a pre vás najvhodnejšiu liečbu. Hoci sú v dnešnej dobe dostupné mnohé voľnopredajné lieky proti alergii, je veľmi dôležité, aby ste si ich neordinovali sami. Neliečená alebo nesprávne liečená alergia môže mať viaceré negatívne zdravotné následky.

Užitočné tipy do peľovej sezóny

Sledujte aktuálne peľové spravodajstvo, aby ste vedeli, ktorý alergén práve vo vašom okolí dominuje. Obmedzte pohyb vonku, športovanie vonku a veľké vetranie najmä počas suchých, slnečných a veterných dní. Vtedy je koncentrácia peľov v ovzduší najvyššia. Vetrajte a choďte von najmä skoro ráno alebo po daždi. Po príchode z vonku si dôkladne umyte tvár, ruky a prípadne aj vlasy, tým sa zbavíte peľových častíc na pokožke. Aj vzduch vnútri by mal byť čistý. Pomôcť tomu môžu sieťky na okná s peľovým filtrom alebo čističky vzduchu s certifikovanými filtrami, vhodnými pre alergikov.

Nahromadených alergénov v domácnosti sa počas sezóny zbavíte aj častým utieraním povrchov mokrou handrou. Posteľné obliečky perte na vyššiu teplotu aspoň raz za týždeň. Vyhýbajte sa sušeniu vypranej bielizne vonku. Uľaviť a zmenšiť prejavy alergie môže aj čistenie nosa roztokom slanej vody. Nezabúdajte vždy nosiť so sebou lieky proti alergii. Tie si zabezpečte dostatočne včas pred začiatkom peľovej sezóny a s lekárom konzultujte, kedy je najvhodnejšie začať s ich užívaním. A v neposlednom rade sa vybavte trpezlivosťou a dobrou náladou. Každá peľová sezóna sa raz skončí.  

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na zdravie! Sezóna alergií je tu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne