eReport.sk
K poklesu základného očkovania proti osýpkam
Ilustračné foto: tasr

Na Slovensku klesol počet zaočkovaných detí proti osýpkam. Zrejme kvôli Covidu. Ide pritom o nebezpečné ochorenie

K poklesu základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) na Slovensku mohli prispieť obavy z nepriaznivej situácie s pandémiou ochorenia COVID-19, celosvetovo rastúca váhavosť v očkovaní či obavy z možných vedľajších účinkov povinného očkovania. Uviedol to hlavný hygienik SR Ján Mikas v reakcii na pokles základného očkovania proti osýpkam pod hranicu kolektívnej imunity.

„Deti mohli byť opakovane infikované vírusom SARS-CoV-2, čo mohlo spôsobiť, že sa rodičia s deťmi na očkovanie nedostavili z dôvodu choroby. Zavážiť mohli i obavy zo závažnejších vedľajších účinkov po povinnom očkovaní, ak bolo dieťa ochoreniu COVID-19 vystavené. Počas pandémie COVID-19 klesla zaočkovanosť detí vo viacerých európskych krajinách,“ skonštatoval.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podľa Jána Mikasa sa povinnosť päťdňovej izolácie pre pacientov s COVID-19 od 20. marca ruší
  2. Podľa Jána Mikasa sa povinnosť päťdňovej izolácie pre pacientov s COVID-19 od 20. marca ruší
  3. Naozaj len výmysly?
  4. Je pravda dezinformácia?
  5. Naozaj len výmysly?
  6. Verejné zdravotníctvo potrebuje financie

Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti MMR klesla pod hranicu 95 percent. Na úrovni krajov sa nad 95 percentami udržala len v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Na úrovni okresov bola pod hranicou 95 percent v 35 okresoch, pričom v Novom Meste nad Váhom, Levoči, Košiciach III, Malackách, Prievidzi a na Myjave bola pod úrovňou 90 percent.

Zvýšenie povedomia o očkovaní

Očkovanie je podľa odborníkov najúčinnejším spôsobom prevencie. Mikas preto zdôraznil, že treba pokračovať v edukačných aktivitách na zvýšenie povedomia o dôležitosti očkovania. Apeluje tiež na potrebu odvracať neoverené informácie o očkovaní cestou odborných vedeckých stanovísk.

Potrebné je podľa jeho slov aj upozorňovať lekárov na včasnosť očkovania najmä u odložených očkovaní na žiadosť rodiča. Apeluje tiež na úzku komunikáciu regionálnych úradov verejného zdravotníctva s pediatrickými ambulanciami, zástupcami obcí s cieľom koordinácie spolupráce medzi pediatrami a poverenými osobami na obecných úradoch zodpovedajúcich za činnosť asistentov v marginalizovaných komunitách.

Osýpky sú pre deti nebezpečné

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Ochorenie sa rýchlo šíri vzduchom, najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva. Na Slovensku sa od začiatku roka potvrdilo päť prípadov ochorenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku klesol počet zaočkovaných detí proti osýpkam. Zrejme kvôli Covidu. Ide pritom o nebezpečné ochorenie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti