eReport.sk
Verejné zdravotníctvo potrebuje financie
Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Foto: tasr

ÚVZ eviduje veľký nárast vírusovej hepatitíty A- žltačky. Najhoršie je na tom Košický kraj

 Epidemiológovia od začiatku roka na Slovensku zaznamenali 302 prípadov vírusovej hepatitídy typu A. Počet prípadov sa v sledovanom období (január až marec) oproti predchádzajúcim rokom výrazne zvýšil. Pre TASR to uviedla Simona Rapčanová zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najnovšie z politiky:

  1. Zákon a poriadok
  2. Už by naozaj stačilo!
  3. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad
  4. Sankcie ničia Úniu

Najhoršie je na tom Košický kraj

„Aktuálne najviac prípadov vírusovej hepatitídy A evidujeme v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou na východe Slovenska. V Košickom kraji evidujeme spolu 293 prípadov, z toho 274 prípadov v súvislosti s prebiehajúcou epidémiou v mestskej časti Luník IX a v meste Moldava nad Bodvou,“ priblížila.

Ďalšie kraje

Rapčanová informovala, že v ostatných krajoch evidujú len sporadické prípady. „V Banskobystrickom kraji evidujeme štyri prípady, v Žilinskom kraji dva prípady, v Bratislavskom, Trenčianskom a Prešovskom po jednom prípade,“ doplnila. Epidemiológovia prípady nateraz nezaznamenali v Trnavskom a Nitrianskom kraji.

Ohniská

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR minulý týždeň informovalo, že na východe Slovenska rastie počet detí s hepatitídou typu A.

Situácia je však podľa rezortu nateraz stabilná. Najsilnejšie ohnisko nákazy je v Moldave nad Bodvou, na košickom Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli.

Potraviny i zlá hygiena

Hepatitída typu A sa označuje aj ako „choroba špinavých rúk“. Prenáša sa najmä špinavými rukami, vírusom kontaminovanými potravinami či vodou. V rámci prevencie treba dodržiavať osobnú hygienu a neustále dezinfikovať okolie. Najúčinnejším opatrením je očkovanie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ÚVZ eviduje veľký nárast vírusovej hepatitíty A- žltačky. Najhoršie je na tom Košický kraj

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti