eReport.sk
Naozaj len výmysly?
Predsedníčka EK Leyenová počas návštevy Pfizeru. Zdroj: tasr/ap

WHO: Vakcíny sú bezpečné pre všetkých! Zdravé deti a dospievajúcich ale už očkovať nebudeme

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prispôsobila odporúčania pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19 novej fáze pandémie. Cieľom je zamerať sa na očkovanie tých ľudí, ktorým najviac hrozí vážny priebeh nákazy a smrť na covid. TASR prevzala utorkovú správu z tlačovej agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Hoax pravdou?
  2. Naozaj len výmysly?
  3. Je pravda dezinformácia?
  4. Hoax pravdou?

Deti už nie

Zdravé deti a dospievajúci podľa WHO nepotrebujú dávku vakcíny, ale staršie, vysoko rizikové skupiny ľudí by mali dostať posilňujúcu dávku šesť až 12 mesiacov po poslednej vakcíne.

Organizácia brala do úvahy skutočnosť, že v súčasnosti už majú ľudia na celom svete vysoký stupeň imunity, a to vďaka prekonaniu covidu a očkovaniu.

Rizikové skupiny

WHO určila ako vysoko rizikové skupiny obyvateľstva starších dospelých a mladších ľudí s inými závažnými rizikovými faktormi. Pre túto skupinu WHO odporúča ďalšiu dávku vakcíny šesť až 12 mesiacov po poslednej dávke, a to podľa ukazovateľov ako vek a stav s oslabenou imunitou.

Agentúra uviedla, že zdravé deti a dospievajúci ľudia majú „nízku prednosť“ pri očkovaní proti covidu. Pri odporúčaní očkovania pre túto skupinu treba vziať do úvahy záťaž inej choroby.

Vakcíny sú vraj bezpečné

WHO dodala, že vakcíny proti covidu a posilňujúce dávky sú bezpečné pre všetky vekové kategórie. Zohľadňovala však aj iné faktory, ako napríklad cenovú efektívnosť.

V septembri WHO oznámila, že koniec pandémie je „v dohľade.“ V utorok na brífingu agentúra vyhlásila, že jej najnovšie odporúčania odrážajú súčasný obraz choroby a úroveň imunity vo svete, ale nemali by byť vnímané ako dlhodobo platné rady k tomu, či bude potrebná každoročná posilňovacia dávka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

WHO: Vakcíny sú bezpečné pre všetkých! Zdravé deti a dospievajúcich ale už očkovať nebudeme

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti