Najnovší prieskum agentúry AKO pre agentúru SITA ukázal, že občania by uvítali možnosť, aby mohli v referende rozhodnúť o skrátení volebného obdobia vlády a tým zabezpečiť konanie predčasných volieb aj bez hlasovania poslancov v parlamente. Informoval o tom v spravodajskej televízii TA3 Václav Hřích, šéf AKO.
Skrátiť referendom volebné obdobie súčasnej vlády si praje až 63 percent respondentov, ukázal čerstvý prieskum. „Z tých výsledkov 40, 7 percenta respondentov odpovedalo, že určite áno, chceli by mať takúto možnosť a ďalších 22,7 percenta s tým skôr súhlasilo. Dá sa teda konštatovať, že takmer dve tretiny, 62,4 percenta, respondentov súhlasí s možnosťou skrátiť volebné obdobie,“ priblížil výsledky prieskumu Hřích, podľa ktorého 19,2 percentá respondentov so skrátením volebného obdobia nesúhlasí úplne a 15 percent čiastočne. „Tá zvyšná trošku viac ako tretina, 34, 1 percent by túto možnosť nepotrebovalo, alebo neschvaľovalo,“ spresnil šéf výskumnej agentúry v stredajšej relácii Téma dňa.
Záujem o predčasné voľby narastá aj s vekom
A ako dopadol prieskum z pohľadu veku či sympatií k politickým subjektom? „Ten súhlas alebo ten dopyt po možnosti schvaľovať, alebo referendom meniť volebné obdobie sa zdá, že rastie s vekom. Takisto trošku viac by to chceli respondenti, ktorí majú napríklad základné alebo učňovské vzdelanie. Najmenej by to chceli práve respondenti s vysokou školou,“ uviedol riaditeľ agentúry AKO.
Skrátiť funkčné obdobie vlády chcú aj voliči Sme rodina
Postoje ľudí kopírovali stanoviská politických strán, s ktorými sympatizujú: „Áno, až na pár výnimiek. Ten dopyt po možnosti skrátiť volebné obdobie a rozdať karty nanovo majú vo veľkej miere napríklad priaznivci alebo sympatizanti strany Republika, strany Smer-sociálna demokracia alebo strany Hlas-sociálna demokracia, ale zaujímavé percento je to napríklad aj medzi voličmi hnutia Sme rodina, ktoré je súčasťou vládnej koalície. Naopak najmenší dopyt alebo potrebu meniť to, ako sú karty rozdané, majú úplne logicky sympatizanti súčasných vládnych strán OĽaNO, Sloboda a solidarita aj Za ľudí. Čo je ale zaujímavé, napríklad dopyt po nejakej občianskej zmene dĺžky volebného obdobia nie je u priaznivcov strany Progresívne Slovensko. Ako keby pre nich tento nástroj nie je práve to pravé orechové.“
Nedôvera vo vládu je tristná, konštatoval Hřích
Hřích skonštatoval, že dopyt po predčasných voľbách na Slovensku je, aj keď je podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR aktuálne nemožný. „Ľudia vyjadrili vlastne záujem mať nástroj na to, aby vyjadrili svoj možno názor na to, či chcú, alebo nechcú, aby sa volebné obdobie skrátilo, aby sa karty nejakým spôsobom rozdali nanovo. Takže zdá sa, že je dopyt, ktorý samozrejme musí byť vyplnený, či už rozhodnutím poslancov alebo nejakými inými ústavnými metódami, ktoré to dovoľujú meniť,“ poznamenal Hřích.
Bola už niekedy takáto vysoká nedôvera k vláde v polovici volebného obdobia? – opýtal sa moderátor Peter Bielik svojho hosťa v štúdiu.
„Ja si myslím, že toto je jeden z rekordov. Ako ten nástup tej nedôvery voči jednotlivým aj predstaviteľom vlády a jednotlivým rezortom ako takým bol relatívne veľmi skorý po voľbách. Ono sa to obvykle stáva, že keď je niekto pri moci, tak samozrejme časom a v súvislosti aj s nejakými nepopulárnymi opatreniami vždy tá jeho dôveryhodnosť klesá. Ale teraz to začalo veľmi rýchlo potom, ako sa vlastne zmenila vláda, a takto nízke čísla ja si už teda nepamätám a to si teda pamätám väčšinu čísel z minulosti. Naozaj tá dôvera vo vládu a tým pádom aj dôvera v štát a v jeho inštitúcie je, dalo by sa povedať, až tristná,“ uzavrel Václav Hřích.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Možnosť vyhnať vládu od kormidla predčasne si želá väčšina Slovákov! Hřích: Toto je jeden z rekordov