eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Bizarný prieskum o Čaputovej? Ľudia, ktorí by ju volili znova netušia, za čo by ju mali pochváliť!

Najnovší prieskum agentúry AKO pre Hospodárske noviny ukazuje, že ak by sa prezidentské voľby konali v súčasnosti, Zuzana Čaputová by obhájila svoj prezidentský mandát. Jej voliči si však úplne nevedia odôvodniť jej voľbu a veľká časť nevie ani to, za čo by ju mali pochváliť.

Aj keď väčšina tých, ktorí súčasnú hlavu štátu “vystrelili” pred zhruba 2,5 rokom do prezidentského kresla svoju voľbu neľutuje a dali by svoj hlas súčasnej prezidentke znova, nedokážu paradoxne vysvetliť, prečo by to urobili.

40 % ľudí by ju určite volilo a necelých 29 % určite nie

Súčasnú prezidentku by podľa prieskumu určite podporilo 40,5% respondentov, asi by ju volilo ďalších 14,4% respondentov. Na druhej strane je veľké percento ľudí, ktorí k nej zjavne sympatie neprechovávajú. S určitosťou by ju nevolilo 28,7% respondentov a asi by ju nevolilo 7,6% občanov. Nešlo by voliť viac ako 8 % respondetov a ďalších 1,5% nevie, alebo nechcelo odpovedať.

Podporovatelia Čaputovej si na jej práci najviac vážia dobrú reprezentáciu, apolitickosť a profesionalitu. Žiadna z týchto charakteristík, ktoré hlave štátu pripisujú, však nedominuje.

Tieto čísla poukazujú aj na to, že téma voľby osoby prezidentky je ďalšou, ktorá celkom výraznou mierou popri koronavíruse a pôsobení súčasnej vlády, rozdeľuje spoločnosť.

Ľudia nevedia za čo ju pochváliť

Riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích však aj napriek prieskumu exkluzívne zrealizovaného pre Hospodárske noviny, ktorý vyznieva pozitívne pre Čaputovú upozorňuje, že neexistuje jedna dominujúca téma, za ktorú by respondenti Čaputovú chválili. „Ľudia zaznamenali to, čomu sa venuje. Napríklad, že zmierňuje napätie, je aktívna, angažuje sa, je empatická. Sú to všetko pozitívne veci, ale žiadna nie je dominantná. Má široké asociácie, ale nie je tam jedna silná,“ myslí si Hřích.

Podporovatelia Čaputovej si na jej práci najviac vážia dobrú reprezentáciu, apolitickosť a profesionalitu. Žiadna z týchto charakteristík, ktoré hlave štátu pripisujú, ako bolo vyššie spomenuté, však nedominuje. Na druhej strane kritici prezidentke pripomínajú tému referenda, absenciu nadstraníckosti, alebo malú aktivitu a razantnosť.

Z výsledkov je zrejmé, že tí, ktorí majú voči hlave štátu výhrady, sú v hodnotení jej práce oveľa konkrétnejší ako jej podporovatelia. Zatiaľ čo jej kritika je teda postavená na konkrétnych, výrazných a široko diskutovaných témach, jej obhajoba je postavená skôr na všeobecných konštatovaniach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bizarný prieskum o Čaputovej? Ľudia, ktorí by ju volili znova netušia, za čo by ju mali pochváliť!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti