eReport.sk
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.
Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak. Zdroj: government.ru

Moskva varovala lídrov G7: Toto sa obráti proti vám, ako sa to stalo už viackrát!

Plány skupiny G7 na stanovenie stropu pre ceny ruskej ropy povedú k výpadku dodávok na svetové trhy a prudkému nárastu cien pre európskych spotrebiteľov. Upozornila na to vo štvrtok Moskva. TASR správu prevzala z AFP.

„Ide o ďalší pokus zasahovať do trhových mechanizmov, čo môže viesť len k nerovnováhe na trhu,“ varoval podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v televíznom vystúpení. Podľa neho to povedie k nedostatku komodity na trhu a ďalšiemu rastu jej cien, takže sa toto opatrenie obráti proti navrhovateľom, ako sa to stalo už viackrát.

Prudký nárast cien ropy vyvoláva čoraz väčšie obavy

Lídri skupiny G7, siedmich najbohatších krajín sveta sa minulý týždeň na summite dohodli, že budú pracovať na cenovom strope pre ruskú ropu, aby sa znížili príjmy Kremľa, v snahe zastaviť ofenzívu Moskvy na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Britský premiér Boris Johnson.
  3. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
  4. Severokórejský vodca Kim Čong-un počas plenárneho zasadnutia ústredného výboru Kórejskej robotníckej strany v Pchjongjangu 17. júna 2021.
  5. JB 31 Moskva Archív - Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje poèas výroènej tlaèovej konferencie v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin pracuje na ekonomickej reakcii na sankcie uvalené na Rusko Západom po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu. Uviedol to v pondelok 28. februára 2022 v Kremli jeho hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že sankcie zavedené proti samotnému Putinovi sú zbytoèné. Peskov pod¾a agentúry Reuters vysvetlil, že Rusko pripravovalo plány na možné sankcie Západu, vrátane tých najprísnejších, pomerne dlho. Existujú plány reakcie, boli vypracované a implementujú sa, keï sa objavia problémy, uviedol Peskov. FOTO TASR/AP FILE - Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Dec. 19, 2019. For years, Russian President Vladimir Putin could sit back and relish in unseemly scenes of Western disunity, ranging from the Britain's Brexit move out of the EU in 2016, Hungary's longstanding antipathy towards its EU headquarters and, equally, the rift created by former President Donald Trump that has far from fully healed under under Joe Biden. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

A hoci Západ už zaviedol proti Rusku viaceré balíky sankcií v reakcii na februárovú inváziu ruskej armády na Ukrajinu, zameranie sa na ropný priemysel predstavuje doteraz najväčšiu hrozbu pre ruskú ekonomiku.

A zatiaľ čo sa európske štáty snažia znížiť spotrebu ruských uhľovodíkov, Moskva sa snaží presmerovať dodávky energií do Ázie. Novakovo varovanie prišlo v čase, keď prudký nárast cien ropy vyvoláva vo svete čoraz väčšie obavy.

Ťažba ropy sa v Rusku vrátila na úroveň pred vojnou

Veľkí producenti z aliancie OPEC+ na čele so Saudskou Arábiou a Ruskom sa pritom vo štvrtok držali pôvodných plánov na rast produkcie, a to aj napriek výzvam na väčšie zvýšenie ťažby, aby pomohli skrotiť ceny ropy.

Na pravidelnej mesačnej videokonferencii 23 členov OPEC+ súhlasilo s pridaním ďalších 648.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne na trh v auguste, rovnako ako v júli.

Novak vo štvrtok uviedol tiež, že ťažba ropy v Rusku sa už  takmer vrátila na úroveň pred začiatkom ofenzívy na Ukrajine, čiže približne na 9,9 milióna barelov denne. „V júni sme sa dostali takmer na úroveň februára,“ dodal Novak.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Moskva varovala lídrov G7: Toto sa obráti proti vám, ako sa to stalo už viackrát!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti