eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj v nočnom príhovore: Vďaka ukrajinskej elektrine môže byť nahradená značná časť ruského plynu

Ukrajinský Hadí ostrov je „opäť slobodný“, uviedol v noci na piatok vo svojom pravidelnom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala zo stanice CNN a agentúry Reuters.

„Hadí ostrov je strategickým miestom, a výrazne to mení situáciu v Čiernom mori. Zatiaľ to nezaručuje bezpečnosť, zatiaľ to nezaručuje, že sa nepriateľ nevráti. Do značnej miery to však už obmedzuje aktivity okupantov. Krok za krokom ich vyženieme z nášho mora, z našej zeme a nášho neba,“ povedal Zelenskyj.

Odchod ruskej armády potvrdila aj Moskva

Malé, ale strategické územie Hadieho ostrova bolo dejiskom počiatočných sálv vojny na Ukrajine s požiadavkou ruskej vojnovej lode, ktorá vyzvala ukrajinských obrancov ostrova, aby sa vzdali. Tí jej však odpovedali: „Ruská vojnová loď, choď do r**i,“ pripomína Sky News.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová prichádza na summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Madride 29. júna 2022.
  3. Britský premiér Boris Johnson.
  4. Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
  5. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.
  6. Volodymyr Zelenskyj
  7. Pápež František
  8. Na videosnímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí v Kyjeve 11. apríla 2022.

Ostrov leží približne 30 kilometrov od pobrežia Ukrajiny a nachádza sa blízko námorných trás vedúcich k úžine Bospor a Stredozemnému moru. Rusko vo štvrtok stiahlo svoje sily z ukrajinského Hadieho ostrova. Odchod ruskej armády z neho potvrdilo ruské ministerstvo obrany i ukrajinské operačné velenie Juh.

Ukrajinská elektrina ako míľnik Kyjeva na ceste do EÚ?

Zelenskyj v nočnom videopríhovore ďalej uviedol, že spustenie prenosov ukrajinskej elektriny do Rumunska je začiatkom procesu, ktorý by mohol pomôcť Európe znížiť jej závislosť od ruských uhľovodíkov. Vyjadrenia Zelenského nadväzovali na štvrtkové výroky ukrajinského premiéra Denysa Šmyhaľa, podľa ktorých sa v tento deň začal vývoz elektriny do Rumunska s výkonom 100 megawattov, píše Reuters.

Podľa Zelenského to bol „ďalší významný krok“ na ceste Ukrajiny smerom k Európskej únii. „Vďaka ukrajinskej elektrine môže byť nahradená značná časť ruského plynu, využívaná európskymi spotrebiteľmi. Preto to nie len otázka príjmov z vývozu pre nás, ale otázka bezpečnosti pre celú Európu,“ dodal.

Ukrajina ešte v polovici marca dosiahla dohodu o pripojení sa k Európskej sieti prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) ako pozorovateľ po prepojení jej siete so sieťou EÚ, pripomína Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj v nočnom príhovore: Vďaka ukrajinskej elektrine môže byť nahradená značná časť ruského plynu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti