eReport.sk
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. Foto: tasr/ap

Kritici nesúhlasia, Johnson vyhlásil: Sloboda prejavu v Británii nie je kriminalizovaná!

Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok vyhlásil, že Británia sa nevzdá svojich záväzkov voči Hongkongu, pričom Čínu obvinil, že svoje záväzky nedodržiava. Johnson to uviedol pri príležitosti 25. výročia prechodu tohto mesta spod britskej pod čínsku správu. TASR prevzala správu od agentúry AFP.

„Tomuto územiu a jeho obyvateľom sme dali istý prísľub a máme v úmysle ho dodržať a urobiť všetko preto, aby Čína dodržiavala svoje záväzky,“ povedal Johnson vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Twitter.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Britský premiér Boris Johnson.
  3. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.
  4. JB 31 Moskva Archív - Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje poèas výroènej tlaèovej konferencie v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin pracuje na ekonomickej reakcii na sankcie uvalené na Rusko Západom po invázii ruských jednotiek na Ukrajinu. Uviedol to v pondelok 28. februára 2022 v Kremli jeho hovorca Dmitrij Peskov. Dodal, že sankcie zavedené proti samotnému Putinovi sú zbytoèné. Peskov pod¾a agentúry Reuters vysvetlil, že Rusko pripravovalo plány na možné sankcie Západu, vrátane tých najprísnejších, pomerne dlho. Existujú plány reakcie, boli vypracované a implementujú sa, keï sa objavia problémy, uviedol Peskov. FOTO TASR/AP FILE - Russian President Vladimir Putin gestures during his annual news conference in Moscow, Russia, Dec. 19, 2019. For years, Russian President Vladimir Putin could sit back and relish in unseemly scenes of Western disunity, ranging from the Britain's Brexit move out of the EU in 2016, Hungary's longstanding antipathy towards its EU headquarters and, equally, the rift created by former President Donald Trump that has far from fully healed under under Joe Biden. (AP Photo/Pavel Golovkin, File)
  5. Christopher John Pincher.

Na oslavách 25. výročia prechodu mesta pod čínsku správu sa osobne zúčastní aj čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý do Hongkongu pricestoval vo štvrtok. Z Hongkongu sa stala osobitná správna oblasť na základe dohody, ktorú podpísali Čína a Veľká Británia 19. decembra 1984. Čína sa v nej zaviazala, že ďalších 50 rokov bude rešpektovať autonómiu a slobody v Hongkongu na základe princípu „jedna krajina, dva systémy“. 

Peking v roku 2020 zaviedol v Hongkongu prísny zákon o národnej bezpečnosti v reakcii na násilné protesty v meste v roku 2019. Spojené kráľovstvo po prijatí predmetného zákona začalo ponúkať možnosť prijatia občianstva držiteľom britských zámorských pasov, ktoré boli vydávané za britskej koloniálnej vlády, a ich rodinám.

Nie je prekvapením, že sa touto cestou vydalo 120.000 Hongkončanov a ich rodiny,“ povedal Johnson vo videu,Britský premiér označil svoju krajinu za miesto, „kde sa sloboda prejavu, zhromažďovania a združovania rešpektuje a nie je kriminalizovaná“. Kritici však jeho vládu obviňujú, že k protestom sama pristupuje čoraz tvrdšie, píše AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kritici nesúhlasia, Johnson vyhlásil: Sloboda prejavu v Británii nie je kriminalizovaná!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti