eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Mimoriadne vyhlásenie Putina: Gazprom si plnil, plní si a bude si plniť všetky svoje povinnosti!

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil, že plynárenská spoločnosť Gazprom si „úplne“ splní svoje povinnosti a vysmial sa Západu, že sa spolieha na zelenú energiu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tony Blair na archívnej snímke.
  2. Neefektívne a zbytočné sankcie?
  3. Podnet podali poslanci ANO
  4. Zľava americký prezident Joe Biden a izraelský prezident Jicchak Herzog počas stretnutia v prezidentskej rezidencii v Jeruzaleme 14. júla 2022.
  5. žatva poľnohospodárstvo kombajn, obile
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. Na ilustračnej snímke logo Wikipédie.
  8. Na ilustračnej snímke plynovody v spoločnosti Eni.
  9. putin chce pomocou vojny ovládať
  10. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.

Putin to povedal v období, keď prudko stúplo napätie medzi Západom a Moskvou za jej inváziu na Ukrajine a Rusko sa musí vyrovnávať s množstvom uvalených západných sankcií.

„Gazprom si plnil, plní si a bude si plniť všetky svoje povinnosti,“ povedal Putin novinárom v iránskom hlavnom meste Teherán po rokovaniach s lídrami Iránu a Turecka.

Keď Putin poslal 24. februára inváznych vojakov na Ukrajinu a Západ zareagoval sankciami proti Moskve, Rusko začalo znižovať dodávky zemného plynu do Európy, aby zabránilo krajinám Európskej únie dopĺňať si jeho zásoby – to prinútilo Európsku komisiu pripraviť „plán na rýchle zníženie spotreby zemného plynu“, aby EÚ dokázala zvládnuť nasledujúcu zimu. Putin sa v Teheráne vyjadril posmešne na adresu Západu, ktorý sa snaží znížiť svoju závislosť od fosílnych palív a prejsť na zelenú energiu.

„Sú to veľkí experti v oblasti netradičných vzťahov a v oblasti energie, rozhodli sa prejsť aj na netradičné druhy energie – slnko a vietor. Oni si sami všetko zatvárajú a potom hľadajú niekoho, koho by mohli za to obviniť – bolo by to na smiech, keby to nebolo smutné,“ povedal Putin. Lídri EÚ sa v máji dohodli, že do konca tohto roka zastavia väčšinu dovozu ruskej ropy, a to v rámci bezprecedentných sankcií, ktoré uvalili na Moskvu za jej napadnutie Ukrajiny. Únia však odložila zákaz dovozu ruského plynu, pripomenula AFP.

Veď zrušte sankcie, my vám dáme obilie

Ruský prezident novinárom v Teheráne tiež povedal, že Západ musí zrušiť obmedzenia uvalené na vývoz ruského obilia. „My zariadime vývoz ukrajinského obilia, ale zároveň vychádzame z faktu, že budú zrušené všetky obmedzenia súvisiace s leteckým exportom ruského obilia,“ uviedol Putin. Ruská invázia na Ukrajine zastavila dodávky pšenice a ďalších obilnín z Ukrajiny, ktorá patrí medzi ich najväčších vývozcov na svete. To vyvolalo obavy z celosvetového nedostatku potravín.

Ceny obilnín v Afrike, najchudobnejšom kontinente sveta, prudko stúpli práve preto, že klesol vývoz z Ukrajiny. Zvýšenie cien ešte viac zhoršilo dopady vojny a klimatických zmien a spôsobilo obavy zo sociálnych nepokojov. OSN uviedla, že Afrika čelí „bezprecedentnej“ kríze zapríčinenej vojnou.
        

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimoriadne vyhlásenie Putina: Gazprom si plnil, plní si a bude si plniť všetky svoje povinnosti!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti