tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: tasr/ap

Varovanie Putina sa napĺňa: Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu! Nemci reagujú, ceny vyskočili

AKTUALIZOVANÉ – Ruský koncern znova priškrtí kohútiky, kapacita plynu, ktorý prúdi na západ Európy sa opäť raz zníži a varovanie ruského prezidenta z minulého týždňa sa pomaly, ale isto napĺňa.

Ruský koncern Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu cez Nord Stream 1. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Ceny zemného plynu v Európe na túto správu zareagovali prudkým nárastom. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. plyn, kohútik, koleso, zváranie
  2. Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.
  3. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Na ilustračnej snímke plynovody v spoločnosti Eni.

Gazprom uviedol, že od 6.00 SELČ v stredu (27. 7.) zastaví ďalšiu turbínu plynovodu z dôvodu údržby, čo spôsobí zníženie kapacity na kompresorovej stanici Portovaja na 33 miliónov kubických metrov (m3) denne. Plná kapacita predstavuje viac než 160 miliónov m3.

Ceny opäť vyskočili, hrozí nedostatok plynu

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze v Amsterdame po oznámení Gazpromu vyskočila až o 10 % na 176 eur za megawatthodinu (MWh). Kontrakt sa o 16.55 h SELČ predával po 174,50 eura za MWh.

Od obnovenia prevádzky plynovodu po ukončení jeho údržby 21. júla boli dodávky cez Nord Stream 1 z Ruska do Nemecka stabilné, približne na úrovni 40 % kapacity. Ruský prezident Vladimir Putin však už minulý týždeň varoval, že by mohli klesnúť až na 20 %, ak turbína, ktorá uviazla pri tranzite, nepríde včas, aby nahradila inú, ktorá si pravdepodobne vyžaduje opravu.

Ďalšie obmedzenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 ešte zvýši nedostatok na európskom trhu s energiami, čo opäť podporí ceny plynu. Európske vlády sa už pripravujú na krízu počas najbližšej vykurovacej sezóny.

Reakcia Nemecka

Nemecký úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) tvrdí, že neexistuje žiadna technická príčina na opätovné zníženie dodávok plynu cez Nord Stream 1. „Zobrali sme toto oznámenie na vedomie,“ uviedla neskoro popoludní hovorkyňa BNetzA.

BNetzA spoločne so spolkovým ministerstvom hospodárstva a krízovým tímom pozorne monitorujú situáciu s dodávkami plynu. „Podľa našich informácií neexistuje žiaden technický dôvod na redukciu dodávok,“ priblížila hovorkyňa BNetzA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varovanie Putina sa napĺňa: Gazprom opäť obmedzuje dodávky plynu! Nemci reagujú, ceny vyskočili

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku