tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Tony Blair na archívnej snímke.
Tony Blair na archívnej snímke. Foto: tasr/ap

Britský expremiér šokoval: Blíži sa koniec dominancie Západu! USA a ich spojenci by mali byť pripravení

Jeden z najznámejších bývalých lídrov západného sveta, o ktorom Matovič pred dvoma rokmi tvrdil, že mu osobne telefonoval, prišiel so šokujúcim vyhlásením. Varoval pred najväčšou geopolitickou zmenou tohto storočia.

Vojna na Ukrajine ukazuje, že dominancia Západu sa blíži ku koncu, keďže sa Čína v partnerstve s Ruskom dostáva do postavenia superveľmoci. Uviedol to bývalý britský premiér Tony Blair, informuje TASR podľa nedeľnej správy agentúry Reuters.

„Svet bude prinajmenšom bipolárny“

Blair povedal, že svet sa nachádza v historickom zlomovom bode, ktorý je porovnateľný s koncom druhej svetovej vojny alebo pádom Sovietskeho zväzu. Tentokrát však podľa jeho slov Západ zjavne nie je na vzostupe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava Vladimir Putin, Alí Chameneí a Recep Tayyip Erdogan.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o rozvoji energetického sektora v prezidentskej rezidencii Novo-Ogarjovo na okraji Moskvy v Rusku 6. októbra 2021.
  3. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.
  5. Budova newyorskej burzy v New Yorku 3. augusta 2022.
  6. Čínsky prezident Si Ťin-pching.
  7. Ruský prezident Vladimir Putin.
  8. Nemecký snem - Budestag

„Blížime sa ku koncu západnej politickej a ekonomickej dominancie,“ uviedol bývalý britský premiér počas sobotného prejavu v Ditchley Parku, ktorý sa nachádza západne od Londýna.

„Svet bude prinajmenšom bipolárny a možno aj multipolárny. Najväčšia geopolitická zmena tohto storočia príde z Číny, nie z Ruska,“ pokračoval Blair. Vojna na Ukrajine podľa jeho slov ukázala, že Západ sa nemôže spoliehať na Čínu v tom, že sa bude správať tak, ako by to západný svet považoval za racionálne.

„Mali by sme zvýšiť výdavky na obranu“

„Postavenie Číny ako superveľmoci je prirodzené a opodstatnené. Nie je to Sovietsky zväz,“ povedal Blair. Západ by nemal dovoliť, aby ho Čína vojensky predbehla, dodal. „Mali by sme zvýšiť výdavky na obranu a zachovať si vojenskú prevahu,“ zdôraznil britský expremiér. Spojené štáty a ich spojenci by mali byť dostatočne pripravení, aby vedeli reagovať na akýkoľvek typ konfliktu vo všetkých oblastiach, uzavrel.

Ruské invázne vojská vpadli na Ukrajinu 24. februára. Západné krajiny reagovali uvalením tvrdých ekonomických sankcií na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že Západ týmto krokom vyhlásil jeho krajine ekonomickú vojnu.

Čínsky prezident Si Ťin-pching aj napriek konfliktu na Ukrajine naďalej podporuje Putina a kritizuje západné sankcie, píše Reuters.

Blaira Slovákom naposledy pripomenul Matovič

Meno Tonyho Blaira naposledy na Slovensku zarezonovalo v novembri 2020 vďaka vtedajšiemu slovenskému premiérovi Igorovi Matovičovi. Líder OĽANO tvrdil, že mu bývalý britský politik osobne zavolal. „Taký zvláštny pocit, keď vám volá neznáme anglické číslo … zodvihnete … a tam Tony Blair … s tým, že ho mimoriadne zaujal náš projekt plošného testovania … zaujímavý dlhý rozhovor so zaujímavým človekom … hmm, Slovensko vo svete zaujalo … našťastie už nie uneseným Vietnemcom, už nie výbušninou v batožine nastraženou políciou, už nie mafiou vo vedení polície, už nie špeciálnym prokurátorom ako sluhom mafie, už nie štátnou tajomníčkou, ktorá rozsudky predávala, už nie mafiánskou milenkou po boku premiéra, či vraždou novinára a jeho snúbenice … Slovensko zaujalo odvážnym a úspešným projektom ..,“ pochválil sa 20.11. 2020 Matovič na sociálnej sieti telefonátom s bývalý trojnásobný britský premiér.

Zdroj: fb/im

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Britský expremiér šokoval: Blíži sa koniec dominancie Západu! USA a ich spojenci by mali byť pripravení

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku