eReport.sk
Medzi krajiny EÚ, ktoré sa odkláňajú od ekológie a povoľujú vyrábať energiu v uhoľných elektrárňach sa zaradilo už aj Holandsko. Ilustračné foto. Zdroj: wikipedia.com

Uhoľný dominoefekt? Už aj Holandsko zrušilo limity na produkciu elektriny z uhlia

A je to tu! Nedostatok plynu dovážaného z Ruska mení ekologické myslenie v ďalšej krajine EÚ. Po Nemecku a Rakúsku povoľuje činnosť „špinavým“ uhoľným elektrárňam už aj Holandsko.

Holandská vláda zrušila limity na produkciu elektrickej energie z uhlia. Dôvodom je zaistenie energetickej bezpečnosti po tom, ako Rusko začalo výraznejšie obmedzovať dodávky plynu do európskych krajín. Holandsko sa tak pripojilo k ďalším štátom, ktoré pre obavy z nedostatku ruského plynu zamerali svoju pozornosť na uhlie, najšpinavší z energetických zdrojov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg. 

Radšej uhlie ako zvýšenie ťažby plynu?!

Holandský minister pre klímu a energetiku Rob Jetten včera na tlačovej konferencii povedal, že vláda okamžite mení zákon, ktorý povoľuje uhoľným elektrárňam fungovať maximálne na 35 % svojej kapacity. Cieľom zákona, ktorý vstúpil do platnosti iba začiatkom tohto roka, bolo obmedzenie emisií skleníkových plynov. Celkovo tri uhoľné elektrárne v Holandsku mali ukončiť svoju prevádzku v roku 2030. Nová situácia na energetickom trhu však pôvodné plány zmenila a elektrárne budú môcť ísť na plnú kapacitu až do konca roka 2024. „Bolo to ťažké rozhodnutie, ale museli sme ho prijať,“ povedal Jetten. Ako dodal, bez dodatočných opatrení by v Holandsku a Európe nebolo možné garantovať dostatočné naplnenie zásobníkov plynu na zabezpečenie sa na zimnú sezónu.

Bolo to ťažké rozhodnutie, ale museli sme ho prijať.

Rob Jetten, holandský minister pre klímu a energetiku

Holandsko sa tak pripojilo ku krajinám, ako Rakúsko a Nemecko, ktoré sa v reakcii na znižovanie dodávok plynu z Ruska rozhodli opätovne vrátiť k uhliu. Gazprom totiž v poslednom období výrazne znížil dodávky plynu cez plynovod Severný prúd 1. Holandsko sa radšej rozhodlo pre uhlie než pre zvýšenie produkcie plynu z obrovského ložiska Groningen na severe krajiny, čo presadzovali poradcovia v energetickej oblasti. Ložisko bolo od spustenia produkcie v roku 1963 kľúčovým zdrojom zemného plynu pre veľkú časť západnej Európy a významným zdrojom príjmov do holandského štátneho rozpočtu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda poľskej vlády Jacek Sasin.
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 8. júna 2022.
  3. plynovod Vojany Užhorod
  4. plynovod Vojany Užhorod

Neskôr však vláda začala ťažbu z ložiska pre časté zemetrasenia utlmovať, pričom s jeho uzatvorením sa počíta v októbri 2023. Tento termín plánuje Amsterdam dodržať, „ak to geopolitická situácia dovolí“. Tento rok by produkcia plynu z ložiska mala dosiahnuť o niečo menej než pôvodne plánovaných 4,5 miliardy kubických metrov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Uhoľný dominoefekt? Už aj Holandsko zrušilo limity na produkciu elektriny z uhlia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti