Desať členských štátov EÚ vrátane Českej republiky spísalo vyhodnotenie záverov Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), v rámci ktorého vystríhajú pred unáhlenými zmenami znenia základných zmlúv o fungovaní eurobloku. TASR o tom informuje na základe správ agentúr STA a AFP, ktoré spomínaný dokument získali.
„Myšlienky prezentované občanmi na konferencii by mali hovoriť samy za seba a zaslúžia si, aby sa s nimi seriózne pracovalo. Nemali by však slúžiť ako nástroj presadzovania osobitných záujmov inštitúcií,“ píše sa v neformálnom dokumente, ktorý podpísali Bulharsko, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Slovinsko a Švédsko.
Europarlament nespomínajú, ale najviac kritizujú
Terčom kritiky týchto krajín je najmä Európsky parlament (EP), aj keď sa v texte priamo nespomína, analyzuje STA. Signatári avizovali, že konečnú správu CoFoE a konkrétne návrhy si pozorne preštudujú a vyzvú európske inštitúcie, aby urobili to isté v súlade so zvyčajnými postupmi a dohodnutými pravidlami konferencie.
„Pripomíname tiež, že akékoľvek rozhodnutia sa budú prijímať v rámci rozdelenia kompetencií stanovených zmluvou a za úplného rešpektovania kľúčových princípov (EÚ), akými sú subsidiarita a proporcionalita,“ uvádzajú krajiny v dokumente, ktorý podľa neoficiálnych informácií iniciovali Dánsko a Švédsko.
„Pripomíname, že zmena zmlúv (o EÚ) nikdy nebola účelom konferencie. Dôležité je, že riešime nápady a obavy občanov. Aj keď v tejto fáze nevylučujeme žiadne možnosti, nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy o spustenie procesu smerujúcemu k zmene zmlúv,“ pokračuje dokument.
Po novom by EP sám predkladal legislatívne návrhy
Európsky parlament minulý týždeň v stredu vyzval na revíziu základných zmlúv o fungovaní EÚ v súlade s požiadavkou skupiny občanov v rámci (CoFoE). Toto uznesenie EP je však iba odporúčaním a akékoľvek zmeny by museli byť jednohlasne schválené všetkými 27 členskými štátmi EÚ.
Medzi požiadavky CoFoE patrí napríklad odstránenie jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých oblastiach, akými sú dane, sociálne zabezpečenie, zahraničná politika i prijímanie nových členov. Ďalším návrhom CoFoE je splnomocniť EP, aby sám predkladal legislatívne návrhy namiesto Európskej komisie a Európskej rady.
Konferencia tiež požaduje, aby EÚ prevzala väčšiu zodpovednosť v oblastiach, ktoré sú výlučne v kompetencii členských štátov, akými sú obrana či zdravotníctvo.
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Má EÚ problém? 10 členských krajín: Nepodporujeme neuvážené a predčasné pokusy!