eReport.sk
Rokuje sa aj o ďalších dodávkach zbraní
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) chce stoj čo stoj čo najskôr dostať svoju krajinu do EÚ. Foto: tasr/ap

Borrell: EÚ by mala zabaviť ruské devízové rezervy na obnovu Ukrajiny

Európska únia (EÚ) by mala zabaviť ruské devízové rezervy na zaplatenie rekonštrukcie Ukrajiny. Povedal to v rozhovore, ktorý noviny Financial Times (FT) zverejnili v pondelok, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell. „Bol by som veľmi za, pretože to má logiku,“ vyhlásil Borrell.

Rusko drží viac ako štvrtinu svojich devízových rezerv v Nemecku, Francúzsku a Rakúsku. Približne ďalšiu štvrtinu má v štátoch skupiny G7 – USA, Spojenom kráľovstve a v Japonsku.

Zabavenie jeho rezerv by však čelilo značným právnym prekážkam. A podkopalo by globálnu dôveru v medzinárodný finančný systém, ktorý funguje už desaťročia na základe predpokladu, že rezervy – nevyhnutné pre hladký priebeh globálneho obchodu – sú v podstate nedotknuteľné, nech už by boli vzťahy medzi štátmi akokoľvek zlé.

Zdroj: Tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell: EÚ by mala zabaviť ruské devízové rezervy na obnovu Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php