eReport.sk
Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022.
Zľava šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022. Foto: tasr/ap

Borrell priznal, že Brusel prehral: Máme ťažkosti, na embargu na ruskú ropu sme sa nezhodli!

Lídri Európskej únie nedospeli na pondelňajšom stretnutí na úrovni ministrov zahraničných vecí členských krajín k jednomyseľnej zhode v otázke zákazu dodávok ropy z Ruska. Uviedol to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, ktorého citovala spravodajská stanica CNN.

Borrell na tlačovej konferencii v Bruseli tiež povedal, že na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci nebolo možné dosiahnuť dohodu na šiestom balíku sankcií EÚ voči Rusku, čo sa podľa jeho slov ani neočakávalo.

Návrh je zákaz ruskej ropy do konca roka

„Rovnaké ťažkosti máme aj v (dosiahnutí) jednomyseľnosti na zákaze (dovozu) ropy,“ spresnil. Ropné embargo je súčasťou zmieneného balíka sankcií. EÚ navrhuje zakázať do konca roka dovoz všetkej ruskej ropy a tiež odpojenie najväčšej ruskej banky Sberbank od platobného systému SWIFT, pripomína CNN.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte uplynulú stredu uviedol, že Maďarsko zahlasuje za sankcie EÚ týkajúce sa zákazu dovozu ruskej ropy len v prípade, že Únia nájde riešenia na problémy, ktoré takéto embargo spôsobí.

Vraj ani nebolo v pláne dosiahnuť dohodu

Borrell v pondelok novinárom povedal, že stretnutie ministrov zahraničných vecí eurobloku objasnilo niektoré súvislosti v prípade problémov, ktorým čelí Maďarsko, uvádza CNN.

„Dnes dokonca ani nebolo v pláne pokúšať sa dosiahnuť dohodu, keďže sme vedeli, že to nie je možné… Viedli sme však veľmi konštruktívnu diskusiu o dôvodoch, prečo sa niektoré štáty zdráhajú (schváliť sankcie), a to nie len týkajúcich sa zákazu ropy, ale aj o ďalších prvkoch tohto sankčného balíka,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Belousovová o oslobodzujúcom rozsudku nad Kočnerom
  2. Na snímke Jozefína Gregorová obstriháva nášivky hviezd na zástave Európskej únie
  3. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  4. 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022. Súdna sieň bola plná novinárov.
  5. Výkonný riaditeľ spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi na snímke z roku 2019.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell priznal, že Brusel prehral: Máme ťažkosti, na embargu na ruskú ropu sme sa nezhodli!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php