eReport.sk
Lučanského syn samovražde otca neverí
Na kombosnímke zľava Adam Lučanský, vpravo jeho otec Milan Lučanský. Zdroj: fb/alucansky, tasr

Lučanského syn samovražde otca neverí: Mali ho za teroristu, ktorý zabil polovicu mesta!

Lučanského syn samovražde neverí a odmieta nedávne oficiálne výsledky vyšetrovania! Smrť generála Milana Lučanského uzavrela prešovská prokuratúra ako samovraždu. S týmto konštatovaním sa však nechce stotožniť nielen právny zástupca rodiny policajného exprezidenta, ale ani jeho rodina. Nezrovnalostí, ktoré spoločne našli, je viacero. A tak celá záležitosť poputuje nielen na Ústavný súd SR, ale aj na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) do Štrasburgu.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Vláda smrti urobí všetko aby dovládla
 2. Milan Lučanský krátko po vymenovaní za nového prezidenta Policajného zboru SR 30. mája 2018.
 3. radačovský lučanský sa nezabil

So smrťou svojho milovaného sa príbuzní vyrovnávajú ťažko. O to ťažšie, že nad ňou podľa najbližších Milana Lučanského, visí niekoľko otáznikov.

Pochybnosti a nejasnosti

A to napriek tomu smrť zrejme jedného z najznámejších slovenských generálov už bola oficiálne uzatvorená ako samovražda. Napriek všetkému má jeho rodina a aj jej právny zástupca veľké pochybnosti. Napríklad aj o tom, že veľa vecí, ktoré sa stali nielen vo väzbe v Prešove, ale aj v ružomberskej nemocnici, sa nestali tak, ako to prezentovali výsledky vyšetrovania. O týchto pochybnostiach a nejasnostiach porozprával v rozhovore pre eReport starší Lučanského syn Adam. Je presvedčený, že okolo smrti jeho otca je stále veľa nejasností.

Nemal na krku žiadne stopy po uškrtení sa?

Generál Milan Lučanský bol zadržaný 3. decembra 2020 a vo väzbe v Prešove skončil o tri dni neskôr. Prvú vážnu „nehodu“ mal Lučanský 9. decembra. Údajným pošmyknutím sa na papuči a úderom o roh postele si spôsobil vážne zranenie oka. Na tom, ako mohlo toto poranenie vzniknúť sa nedokázali zhodnúť dvaja znalci.

Myslel si, že tie obvinenia, ktoré sú postavené iba na svedkoch, by skončili tak, ako pri všetkých ostatných. Ostatných, o ktorých si Matovič a spol. mysleli, že ich dostanú do väzby, a cez nich dostanú napokon aj Fica.

Doktorka Girášková a doktor Kováč. Kováč najskôr tvrdil jedno, a potom druhé, čo si vzájomne odporovalo. Odporovalo si aj jeho tvrdenie, keď po „samovražde“ Lučanského najskôr pri prvej obhliadke (skutkovo aj procesno-právnej) tela nebohého tvrdil, že Lučanský nemal na krku žiadne stopy po uškrtení sa. Avšak pri druhom skúmaní tela, keď ho obhliadal proti predpisom sám, už škrtiacu stopu na krku videl.

Na nejaké peniaze z úplatkov nebol vraj odkázaný

 • Váš otec sa vrátil z Chorvátska, pretože bol odhodlaný ísť na vypočúvanie s tým, že odpovie na otázky vyšetrovateľov a vráti sa domov. Nemali isté obavy? Očakával nejaké problémy, teda že by šiel do väzby? Ak by čo i len tušil, že to celé dopadne takto, šiel by dobrovoľne na políciu a vypovedal by?

Obavy samozrejme mal. Po návrate predpokladal, že ho takéto niečo bude čakať. Totiž aj celá tá situácia bola pripravená tak, že by také niečo, teda že skončí vo väzbe, mohlo nastať. Myslel si, že tie obvinenia, ktoré sú postavené iba na svedkoch, by skončili tak, ako pri všetkých ostatných. Ostatných, o ktorých si Matovič a spol. mysleli, že ich dostanú do väzby, a cez nich dostanú napokon aj Fica.

Keďže ako prvé pustili do médií, že to bola samovražda, už nebolo cesty späť, aby priznali, že sa to celé mohlo stať nejako ináč.

Samozrejme, že sa im to nepodarilo. Lebo aj Böhm sa im odstrelil a tí ďalší im tiež nepovedali to, čo zrejme očakávali. Prirodzene, nikto z nás netušil, že to môže u otca byť až do takej miery, že sa mu stane niečo také, aké sa mu vo väzbe dialo.

Adam: Pustili do médií, že to bola samovražda

 • Napriek všetkému dostal váš otec tú najprísnejšiu, teda kolúznu väzbu. Takže nemal s rodinou nielen možnosť návštev či telefonátov, ale zadržiavaná mu bola aj pošta smerom k vám aj od vás. Nebolo to zvláštne?

Bolo. Pretože my sme sa až z obsahu jeho listov dozvedeli, čo všetko sa dialo. A že sa tešil nielen na nás, ale aj na Vianoce, ktoré však strávil vo väzbe. Aj preto sú nad jeho samovraždou otázniky. Lebo človek, ktorý sa teší na Vianoce, aj na prvú návštevu svojich najbližších, sa predsa len tak z ničoho nič nezasamovraždí. To nedáva zmysel. A vidieť to tiež v listoch, ktoré nám písal, ale ktoré sme nedostali. Lebo tie nenasvedčovali tomu, že sa to napokon takto skončí. Keďže ako prvé pustili do médií, že to bola samovražda, už nebolo cesty späť, aby priznali, že sa to celé mohlo stať nejako ináč.

 • Vo väzbe bol aj jeho nástupca Tibor Gašpar, ktorý to ale úspešne zvládol. Po roku strávenom za mrežami sa bez akýchkoľvek zranení či iných problémov dostal na slobodu. Znamená to, že bol mentálne silnejší ako váš otec? Alebo sa niekto strachoval, že „záhadné“ problémy dvoch policajných exprezidentov, že to by už bolo veľmi nápadné a cez čiaru?

Tak to neviem. Otec bol ale mentálne dostatočne silný na to, aby si niečo také, čo sa mu udialo v Prešove, urobil. Navyše to konštatuje aj jeho predchádzajúci psychologický posudok. A nepravdou je i to, že bral úplatky. Pretože to bol čestný človek. Nielen finančne zabezpečený, ale už mal navyše aj dostavaný dom. Takže na nejaké peniaze z úplatkov rozhodne nebol odkázaný.

Syn tvrdí, že pri obhliadke tela ignorovali zákon

 • Z vášho pohľadu sú teda tie dôkazy, ktoré boli predložené Krajskou prokuratúrou v Prešove také, že sú napadnuteľné? Súdny znalec, lekár a právnik Peter Kováč, ktorý telo vášho otca obhliadal uviedol, že pokiaľ je škrtidlo mäkkého materiálu a má plošný charakter, tak ryha od škrtidla môže mať charakter len výbledu. Alebo dokonca ryha nemusí byť prítomná, čo mohlo byť aj v tomto prípade. Čo si o tom myslíte?

Asi len to, že obhliadka tela otca nebola urobená v súlade so zákonom. Pri tej prvej bola aj mama, ktorá tam ten znak po škrtení nevidela. V neporiadku boli aj veci, ktoré sa diali pri zranení oka a otcovom pobyte v ružomberskej nemocnici

 • Máte teda ťažké srdce aj na súdneho znalca?

Áno, pretože nám sa zdá, akoby on obhajoval personál ZVJS aj nemocnice. A nie odborne a nestranne posudzoval to, čo mal. My sme si pripadali, že prokurátorom je zástupca našej rodiny pán Radačovský a obhajcom prokurátor. To je skrátka rozporuplné a neprípustné. Vrátane znaleckých posudkov doktora Kováča.

 • Ako to, že ste od otca nedostávali žiadne listy, ba ani on od vás?

To je presne o tom, čo povedal Kaľavský pre týždenník Plus 7 dní. On vlastne povedal presne ako tá skupina vyšetrovateľov, takzvaných čurilovcov, vlastne funguje. Však otec v tom prvom liste aj píše, že sa k nemu správajú ako k teroristovi. Teroristovi, ktorý zabil polovicu mesta. Mal stále prehliadky. To, kedysi ani on nerobil.

Legitímnou cestou nechceme nič viac iba to, nech sa to objektívne prešetrí. A uzavrie tak, ako sa to v skutočnosti celé udialo.

A to robil s vrahmi a ťažkými zločincami. Nová doba… Dokonca aj po operácii s ním zaobchádzali ako s teroristom. Pretože ho, napriek tomu, že bol v narkóze, pripútali o posteľ. Prokurátor dokonca povedal, že pokiaľ generál Lučanský píše, že vo výkone väzby s ním jednajú ako s teroristom, tak ide o jeho hodnotenie a pocitové vnímanie režimu vo väzbe.

Adam si myslí, že celé to prebehlo proti predpisom

 • A ako zdôvodnili, že neboli doručované listy nielen jemu, ale ani vám?

Nijako, pretože tam je veľká cenzúra a nikto z nás na to nemal dosah. Však aj Kaľavský povedal, že ak niekomu chcú urobiť zle, tak mu to jednoducho spravia. A listy boli jedným z prostriedkov.

 • Čo si teda sľubujete od toho, že podáte sťažnosť na Ústavný súd SR a aj na Európsky súd pre ľudské práva?

V prvom rade nám ide o to, aby sa celá záležitosť poriadne vyšetril a objasnila. My sme navrhovali vypočuť viacero svedkov, ktorých nám ale prokuratúra zamietla. Máme tiež vážne pochybnosti o druhej dodatočnej obhliadke, ktorá sa konala iba za prítomnosti znalca doktora Kováča. Čo je hrubo proti predpisom. To, ako to celé prebehlo, teda proti predpisom, potvrdila aj zamestnankyňa pohrebnej služby. Tá pri obhliadke tela bola prítomná. Druhý úkon znalca nie je podľa nás právne akceptovateľný. V celom prípade je jednoducho veľa nejasností. A my preto veríme, že naša sťažnosť bude akceptovaná. A prikročí sa k doplneniu dokazovaniu aj dodatočnému výsluchu svedkov, ktorých sme navrhli. Legitímnou cestou nechceme nič viac iba to, nech sa to objektívne prešetrí. A uzavrie tak, ako sa to v skutočnosti celé udialo.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lučanského syn samovražde otca neverí: Mali ho za teroristu, ktorý zabil polovicu mesta!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti